Jak zadbać o gładką konsystencję chemii budowlanej i farb?

konsystencja farb

Spis treści

Do wyrównywania ścian i podłogi najczęściej stosuje się chemię budowlaną sprzedawaną w formie sproszkowanych półproduktów. Do przygotowania masy niezbędne jest połączenie proszku z wodą. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ źle wymieszana wylewka czy tynk traci swoją przyczepność, czy wytrzymałość. Przed nałożeniem należy wymieszać także produkty gotowe takie jak farby. Czym jednak to zrobić? Jak mieć pewność, że materiał jest dobrze wymieszany?

Czym są i jak działają mieszadła budowlane?

Do mieszania różnego rodzaju gipsu, tynków czy wylewek betonowych na budowie stosuje się betoniarki. W warunkach domowych, kiedy remontujesz np. podjazd do garażu, możesz wykorzystać mniejsze betoniarki, które pozwolą Ci za jednym razem przygotować odpowiednią ilość np. wylewki betonowej.

Znacznie częściej jednak przeprowadza się remont we wnętrzu domu, gdzie nawet mniejsza betoniarka nie spełniłaby dobrze swojej funkcji. W warunkach mieszkaniowych najlepiej posłużyć się mieszadłem budowlanym. Czym są mieszadła budowlane? Są to niewielkie akcesoria, które możesz zamontować do swojej wiertarki. Dzięki obrotom głowicy elektronarzędzia mieszadło zakończone odpowiednio ukształtowaną końcówką dokładnie miesza proszek z wodą lub ponownie łączy pigment z farbą bazową. W ten sposób uzyskujesz idealnie gładką masę gotową do nakładania na powierzchnię ściany czy podłogi.

Przy wyborze odpowiedniego produktu koniecznie zwróć uwagę na materiał, z którego mieszadło jest wykonane. Najczęściej produkuje się je ze stali ocynkowanej, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, korozję i obojętność na substancje chemiczne zawarte w zaprawach budowlanych.

Rodzaje mieszadeł budowlanych

Mieszadła budowlane różnią się kształtem, co wpływa na ich zastosowanie do konkretnych materiałów budowlanych. W warunkach domowych, kiedy remont przeprowadzasz rzadko, najlepsze będzie mieszadło uniwersalne, jednak na wyposażeniu profesjonalnych ekip remontowych dobrze, gdy znajduje się kilka ich rodzajów.

  • Mieszadło uniwersalne, spiralne do farb – mieszadła te posłużą Ci do wymieszania farb, luźnych wylewek i klejów. Końcówka swoim kształtem przypomina spiralę i przerzuca materiał z góry do dołu, dzięki czemu wszystkie składniki są ze sobą dobrze połączone.
  • Mieszadło kielichowe – stosuje się je do gęstych zapraw, klejów i gipsu. Kształt kielicha sprawia, że mieszadło przerzuca masę w linii poziomej, dzięki czemu zaprawa nie zostaje nadmiernie napowietrzona i nie traci swoich właściwości.
  • Mieszadła ślimakowe – ten rodzaj stosowany jest do ciężkich zapraw z kruszywem o dużej frakcji. Przerzuca ona zaprawę z dołu do góry, dzięki czemu ciężkie kruszywo opadające na dno zostaje wymieszane z resztą masy.

Dobrze wymieszana zaprawa czy tynk będzie cechować się odpowiednią przyczepnością i wytrzymałością. Do przygotowania masy konieczne wykorzystaj małe betoniarki lub mieszadła budowlane, które przypniesz do swojej wiertarki. Pamiętaj, aby przy mieszaniu nie włączać udaru i dopasować odpowiednio prędkość obrotu do gęstości masy.

Powiązane artykuły