Jak wykończyć ściany w łazience?

Ściany w łazience

Spis treści

Jeszcze do niedawna podstawowym materiałem służącym do wykończenia ścian w łazience były przede wszystkim płytki ceramiczne. Niemniej jednak ostatnimi czasy ta sytuacja ulega dość diametralnej zmianie. Oczywiście płytki nadal są popularne, tym bardziej, że mamy do wyboru ich wiele różnych rodzajów. Dodatkowo płytki utrzymane są w różnorodnej kolorystyce, a także w bardzo bogatym wzornictwie. Niemniej jednak coraz częściej stosuje się alternatywne sposoby na wykończenie ścian w łazience. 

Farba na ściany w łazience

Pierwszą ciekawą alternatywą, którą możemy zastosować w swojej łazience, jest przede wszystkim farba. Oczywiście farby nie położymy na całą powierzchnię ścian w łazience.Tam gdzie poziom wilgoci będzie największy – choćby nad umywalką – warto jednak mimo wszystko zastosować płytki. Natomiast pozostałą część ścian możemy pomalować. W frę wchodzi tutaj specjalna farba, która jest przeznaczona do wykorzystania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tego rodzaju ją farby chronią ściany przed wilgocią. Nie pozwalają jej wnikać w głąb struktury ściany. Szczególne zastosowanie w łazience znajdują przede wszystkim farby akrylowe-lateksowe.

Boazeria w łazience

Jeśli zależy nam na w pełni oryginalnej łazience, to powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem do boazerii do wykończenia ścian w tym pomieszczeniu. Może być ona wykonana z listew, lub też z desek, które będą łączone na wpust. Oczywiście taką boazerię możemy również pomalować na dowolny kolor. Co ciekawe – boazerię możemy również wykonać nie tylko z drewna, ale także z paneli winylowych. Wówczas również uzyskamy bardzo ciekawy i dość oryginalny efekt.

Tradycyjne płytki

Oczywiście osoby, którym zależy na bardziej tradycyjnym wykończeniu ścian w łazience, mogą zdecydować się na zastosowanie płytek. Obecnie w marketach budowlanych możemy znaleźć wiele różnych rodzajów płytek, od wielkoformatowych gresów, aż do niezwykle interesujących mozaik. Wszystko zależy od tego, jakie mamy poczucie estetyczne i w jakim stylu chcielibyśmy urządzić naszą łazienkę. Podstawową zaletą stosowania płytek w łazience jest przede wszystkim to, że w bardzo prosty sposób można utrzymać je w czystości. Oczywiście płytki to również znakomita izolacja ściany od wilgoci. Płytki będą nam służyły przez wiele lat. Nie zajdzie tutaj bowiem konieczność cyklicznego odświeżania ścian, tak jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania farby. Dlatego też, mimo pojawiania się nowych i ciekawych trendów dotyczących wykończenia łazienkowych ścian, płytki nadal cieszą się sporą popularnością

Powiązane artykuły