NAINOWSZE

Jak wygląda typowy dzień seniora?

opiekun seniora

Spis treści

Na opiekę nad osobą starszą składa się wiele zadań. W zależności od wieku oraz stanu zdrowia podopiecznego są to między innymi pomoc w codziennej higienie, karmienie kilka razy dziennie, aktywizacja. Wszystkie te czynności składają się w cały harmonogram, którego opiekunka powinna się pilnie trzymać. Jak wygląda typowy dzień osoby starszej i towarzyszącej jej opiekunki?

Poranek

Osoby starsze zaczynają swój dzień od porannej toalety. To, w jakim stopniu opiekunka seniora pomaga w tej czynności uzależnione jest od stopnia sprawności ruchowej podopiecznego. Osoby o umiarkowanych problemach z poruszaniem się mogą wymagać np. pomocy przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny lub brodzika, z kolei osoby leżące myte są przez opiekuna w łóżku.

Kolejnym punktem dnia jest śniadanie, które opiekunka przygotowuje dla seniora i dla siebie. W razie potrzeby opiekunka pomaga podopiecznemu w spożywaniu posiłku – należy pamiętać, żeby pomocy udzielać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, nie wyręczać osoby starszej w czynnościach, które może ona wykonać sama.

W godzinach porannych do seniora zazwyczaj przychodzi również pomoc medyczna (Pflegedienst), której zadaniem jest np. podanie zastrzyku, jeśli jest to potrzebne.

Południe

Po śniadaniu i przyjęciu leków podopieczny ma do południa czas na aktywności, np. oglądanie telewizji czy czytanie książek. W tym czasie opiekunka zajmuje się zazwyczaj pracami domowymi, takimi jak sprzątania czy robienie zakupów. Około południa przygotowuje i podaje obiad zgodny z dietą seniora.

Po obiedzie

Po zjedzeniu obiadu senior ponownie ma dużo czasu, który może przeznaczyć na różnego rodzaju aktywności, spotkanie z rodziną czy po prostu drzemkę. Jeśli opiekunka nie ma innych zadań do wykonania w danym dniu, może ten czas również spędzić na swoich ulubionych zajęciach

Pod wieczór

Późne popołudnie, czyli około godziny 18-19 to czas na przygotowanie i podanie kolacji, po której osoba starsza powinna powoli szykować się do snu. Po wieczornej toalecie i przebraniu seniora opiekunka ma zazwyczaj czas wolny, który może spędzić w dowolny sposób.

Stały harmonogram dnia

Każdy podopieczny ma swój specyficzny rytm dnia, do którego opiekunka powinna się dostosować. Dlaczego jest to tak ważne? Jak wyjaśniają specjaliści z agencji Prestige24h, regularność, przewidywalność najważniejszych czynności daje im większe poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że czują się pewniej w swoim otoczeniu. Spontaniczność, elastyczne podejście do harmonogramu dnia – np. wstawanie codziennie o zupełnie innej godzinie – może być źródłem poważnego dyskomfortu i uczucia zagubienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na demencję.

Powiązane artykuły