NAINOWSZE

Jak najskuteczniej i najprzyjemniej wykonywać ćwiczenia na brzuch?

cwiczenia brzucha

Spis treści

Prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednie odżywianie oraz ćwiczenia fizyczne stają się coraz popularniejszym trendem wśród wielu ludzi. Świadomość tego, jak ważne jest uprawianie sportu jest coraz większa. Aktywność fizyczna działa pozytywnie nie tylko nasze ciało, ale też poprawia samopoczucie, podnosi samoocenę oraz redukuje stres. Do najpopularniejszych form uprawiania sportu należą niewątpliwe spacery, jazda na rowerze i bieganie. Popularne jest również ćwiczenie na siłowni, gdzie każda z partii ciała może być trenowana osobno.  

Ćwiczenie mięśni brzucha

Płaski brzuch oraz zarysowane mięśnie to cel, który niestety nie tak prosto osiągnąć. Wymaga on bardzo dużo wysiłku i systematyczności w ćwiczeniu oraz diecie. Nic jednak straconego, właściwie wykonywane ćwiczenia oraz zbilansowana, zdrowa dieta pozwolą osiągnąć założony cel w stosunkowo krótkim czasie. Jednakże to odpowiednie odżywianie jest kluczem do sukcesu, jakim są widoczne mięśnie brzucha. Rzetelnie wykonywane ćwiczenia na brzuch, w odpowiedniej intensywności i ilości, pozwolą zobaczyć pierwsze efekty już po 2 tygodniach. Na szczęście ta partia ciała nie należy do mocno kontuzyjnych, dlatego śmiało można ćwiczyć ją nawet codziennie. Warto jednak, jak w przypadku każdych ćwiczeń, zadbać o ich poprawne wykonywanie pod względem technicznym.

Ćwiczenia na brzuch – jakie wykonywać?

Internet wręcz obfituje w gotowe poradniki, gdzie każdy chętny może znaleźć informacje jak ćwiczyć brzuch. Influencerki lub sportowcy przychodzą z pomocą poprzez edukacyjne filmik, posty oraz ebooki. Jest to najprostsza opcja, jaka nie tylko przedstawia gotowe ćwiczenia na brzuch, ale też pokazuje odpowiednią technikę. Pozwala to na szybkie wdrożenie ćwiczeń do planu treningowego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z treningiem brzucha. Dla bardziej dociekliwych lub zaawansowanych też znajdzie się rozwiązanie. Jeśli nie chcemy skorzystać z gotowych opcji i zestawień warto zagłębić się w temacie, ponieważ ćwiczenia na brzuch to nie tylko osławione brzuszki. Choć należą one do najpopularniejszych, nie są niestety tymi najskuteczniejszymi. Do skutecznych ćwiczeń na brzuch zalicza się deskę, unoszenie wyprostowanych nóg w górę lub nożyce.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na brzuch

Najpopularniejsze, wszystkim znane, ćwiczenia na brzuch niestety nie należą do tych, które przynoszą najlepsze efekty. Warto przyjrzeć się zatem ćwiczeniom powszechnie uważanym za najbardziej efektywne.

  1. Heading3 Choć jest to nieoczywista propozycja warto włączyć je do swojego planu treningowego. Pozycja tego ćwiczenia polega na rozstawieniu nóg na szerokość bioder, a następnie na ich opuszczeniu do momentu aż znajdą się w pozycji równoległej do podłogi. Kolejnym krokiem jest prostowanie sylwetki. Odpowiednio wykonany przysiad angażuje nie tylko mięśnie nóg, ale również brzucha, pleców, pośladków oraz łydek.
  2. Heading3 Ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej, polegające na unoszeniu wyprostowanych nóg a następnie opuszczaniu ich na wysokość 30-40 cm nad matą. Utrzymujące się w ten sposób napięcie mięśni pozwala na angażowanie wielu partii brzucha jednocześnie.
  3. Heading3 To ciekawe ćwiczenie angażuje mięśnie skośne brzucha pozwalając wyrzeźbić smukłą talię. Wykonuje się je w pozycji siedzącej, po odchyleniu tułowia nieznacznie w tył uginamy kolana i podnosimy stopy nieznacznie ponad matę. Ustawiamy się tym samym w pozycji “siadu równoważnego”, z którego kolejnym krokiem jest skręcenie tułowia oraz przełożenie rąk w jedną stronę. Ta sama sekwencja ruchów powtarzana jest na drugą stronę.
  4. Heading3Ćwiczenie wykonywane poprzez oparcie się na przedramionach a następnie uniesienie bioder na wysokość, w której ciało będzie tworzyć jedną prostą linię. Deska uważana jest za ćwiczenie przynoszące najlepsze oraz najszybsze efekty. Angażuje ona mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, utrzymanie narządów wewnętrznych oraz wsparcie kręgosłupa. Jest to ćwiczenie powszechnie uważane za trudne, dlatego warto jest skupić się na wykonywaniu go w odpowiedni sposób nie skupiając się jednocześnie na czasie jego wykonywania. Pozostawanie w pozycji deski już ok. 10-15 sekund może przynieść upragnione efekty i poprawić widoczność mięśni brzucha.

Alternatywne ćwiczenia na brzuch

Do przyjemniejszych alternatyw tradycyjnych ćwiczeń na brzuch należą propozycje wykorzystujące piłkę gimnastyczną. Ćwiczenia takie mogą być równie skuteczne, jednocześnie stanowiąc przyjemną odmianę dla “oklepanych” brzuszków. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest odciążenie kręgosłupa, który często narażony jest na przeciążenie w przypadku nieumiejętnego wykonywania ćwiczeń na brzuch. Popularnymi ćwiczeniami wykorzystującymi piłkę gimnastyczną są m.in. spięcia brzucha na piłce, wysoka deska na piłce lub unoszenie nóg z piłką. Kolejną propozycją na urozmaicenie treningu jest wykorzystanie gum oporowych. Stanowią one doskonałe uzupełnienie treningu, pozwalają na wykonywanie ćwiczeń i jednoczesne zwiększanie napięcia ciała tym samym zwiększając zaangażowanie poszczególnych grup mięśni.

Powiązane artykuły