NAINOWSZE

Jak dobrać system ochrony obwodowej do typu ogrodzenia?

jakie ogrodzenie wybrac

Spis treści

Do zapewnienia skutecznej ochrony obwodowej posesji nie wystarczy dziś samo ogrodzenie. Potrzebne są jeszcze elektroniczne systemy napłotowe, które wykryją wszelkie próby sforsowania tego ogrodzenia. Aby jednak mogły one właściwie spełniać swoją funkcję, trzeba dobrać odpowiedni system do konkretnego rodzaju ogrodzenia. Inna instalacja sprawdzi się na sztywnych panelach, inna natomiast na elastycznej siatce.

Metalowe ogrodzenia siatkowe lub panelowe

W przypadku posesji z metalowym ogrodzeniem siatkowym lub panelowym sprawdzi się system napłotowy Anikom AN307, działający w oparciu o kabel sensoryczny. Drgania ogrodzenia powodują zmianę parametrów elektrycznych kabla, które analizuje sterownik systemu. Sterownik i terminatory systemu instaluje się na ogrodzeniu za pomocą płyt montażowych, a kabel przyczepia się specjalnymi opaskami. Konfigurację systemu przeprowadza się natomiast za pomocą przycisko´w na płytce PCB sterownika. Co istotne, AN307 posiada moduł pozwalający na rozłączenie pętli kabla podczas korzystania z bramy.

Sztywne ogrodzenia metalowe

Na ciężkich panelach spawanych i palisadach (zarówno tych przemysłowych, jak i rzemieślniczych) instaluje się systemy napłotowe TORSUS. Składają się one z czujników skre?cania oraz płytek przetwarzaja?cych, które wykrywaja? wstrza?sy, próby przebicia ogrodzenia albo wspięcia się na nie. Czujniki mocuje się do podstawy słupków nośnych albo – tam, gdzie to możliwe – w ich wnętrzu, dzięki czemu stają się niewidoczne dla włamywaczy. Systemy TORSUS nadają się do ochrony posesji o dowolnej powierzchni, sprawdzą się więc zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i zakładów przemysłowych.

Ogrodzenia elastyczne i półsztywne

Systemy napłotowe SERIR montuje się na siatkach metalowych sprzedawanych w rolkach i na półsztywnych panelach. Próby przecięcia lub sforsowania ogrodzenia wykrywają one dzięki detektorom piezodynamicznym. W przypadku obiektów o dużej powierzchni szczególnie wartym polecenia systemem z tej linii jest SERIR P2P z technologią Point ID, czyli toz˙samos´ci punktowej. W jego przypadku każdy czujnik jest identyfikowany indywidualnie, co pozwala na dokładne zlokalizowanie punktu, w którym doszło do próby przejścia przez ogrodzenie.

Powiązane artykuły