NAINOWSZE

Jak dbać o cerę trądzikową – kilka praktycznych porad

tradzik

Spis treści

Pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. W grę wchodzi szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby móc pozbyć się niedoskonałości, a przynajmniej na tyle je zniwelować, że będziemy czuli się komfortowo. Czym więc należy myć cerę trądzikową – jakie składniki powinny znaleźć się w dedykowanej jej kosmetykach, które pomogą nam pobudzić krążenie, oczyścić i dotlenić cerę? Podpowiadamy.

​Skąd bierze się trądzik?

Najczęściej występującą przyczyną pojawiania się trądziku jest przede wszystkim to, że dochodzi do stanów zapalnych gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Pod pojęciem gruczoły łojowe kryją się małe gruczoły występujące w pobliżu powierzchni naszej skóry przymocowane do mieszków włosowych. To właśnie z niego wyrasta pojedynczy włos. Ich rola polega na ty, że mają za zadanie nawilżyć skórę, a więc nie doprowadzić do tego, aby była przesuszona. Takie działanie możliwe jest dzięki wydzielaniu sebum. Kiedy jednak gruczoły wytwarzają go za dużo, wówczas może pojawić się trądzik.

​Czym myć skórę trądzikową?

Dbanie o skórę trądzikową to zapewnienie jej przede wszystkim właściwej pielęgnacji. Oznacza to nie tylko dobrze dobrane rutyny pielęgnacyjne, ale także skrojone na miarę potrzeb kosmetyki. Warto sięgać po te, które w składzie posiadają składniki działające przeciwbakteryjnie. Mowa o siarce, czarnym błocie czy też olejku z drzewa herbacianego. Ważne także, aby redukowały ilość wolnych kwasów tłuszczowych, jak również hamowały łojotok – tutaj z pomocą przyjdą węgiel aktywny czy cynk. Z kolej fiołek trójbarwny może wykazywać działanie ściągające. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny przywrócić skórze odpowiednie PH, jak również przyspieszyć gojenie. Tutaj sięgajmy po filtrat ze śluzu ślimaka czy też wąkotkę azjatycką.

​Jak nawilżyć skórę trądzikową?

Nawilżenie skóry trądzikowej jest możliwe z pomocą kosmetyków, które nie są tłuste w konsystencji – na pewno należy unikać olejków, w tym także do makijażu. Świetnie sprawdzi się w roli nawilżającej krem na noc, jak również stawianie na kosmetyki z jednej serii, które się nawzajem uzupełniają.

Jak widać, dbanie o skórę trądzikową jest możliwe, jednak należy się mocno przyłożyć do tego działania. W praktyce mowa o tym, że koniecznie postawmy na regularność, jak i odpowiednie dobranie kosmetyków. To sprawi, że jest duża szansa na to, że będziemy na powrót cieszyli się ze zdrowej skóry.

Powiązane artykuły