Instalacja wodna w budynkach jednorodzinnych – o czym należy pamiętać?

Instalacja wodna

Spis treści

Jakość wody dostarczanej do naszych domów jest ściśle regulowana nie tylko przez polskie prawo, ale także rozporządzenia Unii Europejskiej. Jednak, żeby z kranu leciała higienicznie czysta i bezpieczna woda, niezbędny jest projekt i technicznie sprawna instalacja wewnętrzna. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas montażu nowej lub modernizacji istniejącej instalacji wodnej w domu.

Kluczowy jest projekt

Poprawnie przygotowany projekt pełni rolę drogowskazu dla instalatora oraz jest zabezpieczeniem dla właściciela budynku. Instalacja realizowana zgodnie z jego wytycznymi przebiega sprawnie, ponieważ uwzględnia specyfikę nieruchomości i nie wymaga „improwizacji”, ale także wyznacza trasy przebiegu rur i ich średnice, których wielkość determinuje zapotrzebowanie obiektu na wodę oraz sposób odprowadzania ścieków. W przypadku nowego budownictwa projekt instalacji wodnej powinien zostać uwzględniony w projekcie głównym, natomiast w modernizowanych obiektach przygotowanie dokumentu warto zlecić doświadczonej firmie, która uwzględni niezbędne wartości, dzięki czemu instalacja będzie pracowała efektywnie i niezawodnie przez lata, minimalizując przy tym zużycie wody. – Projekt instalacji jest niestety często pomijany nie tylko przez inwestorów, ale także wykonawców. O ile w przypadku nowych budynków jest niezbędny, o tyle w modernizowanych obiektach wręcz rekomendowany i zalecany. Na etapie projektowania przewiduje się ewentualne zagrożenia, na które możemy natknąć się podczas instalacji. Mogą to być np. stare, nieregularnie poprowadzone pozostałe elementy instalacji czy zwiększone zapotrzebowanie na wodę ze względu na zastosowanie nieefektywnych przyborów sanitarnych – podkreśla Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta wewnętrznych instalacji wodnych oraz systemów ogrzewania podłogowego. Projekt uwzględnia rozwiązania dopasowane do potrzeb danego budynku i wymagań jego mieszkańców.

Bez zatrzymywania

Higienicznie czysta woda jest istotna dla zdrowia i wysokiego komfortu życia domowników. Instalacja miejska poddawana jest regularnym i szczegółowym kontrolom, przez co woda dostarczana do naszych domów jest często wysokiej jakości. Jeżeli jednak w instalacjach wewnętrznych panują dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów, to mogą się szybko namnażać i nawet najczystsza woda docierająca do nas z miejskich rurociągów straci swoje walory. –  Jednym z najbardziej sprzyjających czynników do rozwoju bakterii i wirusów w instalacjach wodnych jest stagnacja wody, do której dochodzi w wyniku niepoprawnie zaprojektowanych systemów oraz ich złego stanu technicznego. W Uponor opracowaliśmy dedykowane U-kształtne złączki, które zapewniają stały i regularny obieg wody w systemie wodociągowym, dzięki czemu nie występują przestoje. W innych przypadkach instalacja musiałaby być płukana po okresach bezruchu wody – wyjaśnia Piotr Serafin.

Bezawaryjnie pracująca instalacja wodna umożliwia komfortowe korzystanie z zasobów ciepłej i zimnej wody użytkowej, dlatego jej instalację należy powierzyć sprawdzonym i doświadczonym instalatorom, którzy będą przestrzegać wytycznych uwzględnionych w projekcie i wybiorą rozwiązania na miarę potrzeb realizacji.

Powiązane artykuły