NAINOWSZE

Hydrolat – jak stosować?

Spis treści

Na polskim rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej nowych marek, które do produkcji swoich kosmetyków wykorzystują tylko składniki pochodzenia naturalnego. Preparaty organiczne do pielęgnacji ciała i włosów od kilku dobrych lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, głównie ze względu na swoje cenne właściwości. Jednym z takich produktów jest hydrolat, który jeszcze do niedawna uchodził za nieprzydatny efekt uboczny procesu wytwarzania olejków eterycznych. Zatem czym jest hydrolat i jak należy go używać?

Co to jest hydrolat?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest hydrolat, nazywany również wodą kwiatową. Otóż jest to woda powstała jako jeden z produktów procesu destylacji roślin – całych lub tylko ich konkretnych części, najczęściej kwiatów, liści i łodyg. Głównym celem destylacji materiału roślinnego jest pozyskiwanie olejków eterycznych, jednak hydrolaty uzyskane po oddzieleniu naturalnych olejków również posiadają właściwości, dzięki którym znajdują swoje zastosowanie w kosmetologii.

Hydrolat – do czego służy?

Woda kwiatowa coraz częściej stanowi jeden z nieodłącznych elementów damskiej kosmetyczki, a to wszystko dzięki swojej uniwersalności. Naturalne hydrolaty wykazują się pH o wartości bardzo zbliżonej do pH skóry, dzięki czemu z łatwością przywracają jej naturalną równowagę. Hydrolaty zatem świetnie sprawdzają się jako zamienniki dla drogeryjnych toników, które w swoim składzie nierzadko zawierają substancje podrażniające skórę. Hydrolaty sprawdzają się nawet w przypadku skóry wrażliwej, podatnej na zaczerwienienia i podrażnienia, a także skłonności do występowania reakcji alergicznych. Co więcej – wodę kwiatową warto mieć zawsze ze sobą w torebce w upalne dni, a to dlatego, że naturalny hydrolat może służyć jako odświeżająca mgiełka do twarzy, ciała, a nawet włosów.

Hydrolaty jako składniki kosmetyków

Woda kwiatowa stosowana jest również przy okazji zabiegów oczyszczających na skórę, a także jako element procesu demakijażu – doskonale nadaje się do usuwania z twarzy pozostałości kolorowych kosmetyków. Hydrolaty często wykorzystywane są również przy okazji sporządzania maseczek oczyszczających cerę, czy to na bazie naturalnych glinek czy innych produktów pochodzenia naturalnego. Coraz więcej kobiet stosuje hydrolat jako płyn łagodzący po goleniu, a także jako wcierkę do włosów, co przywraca im zdrowy wygląd.

Hydrolat – gdzie kupić?

Okres przymusowej izolacji z powodu pandemii spowodował wzrost zainteresowania zakupami online, również tych kosmetycznych, które w przypadku produktów pielęgnacyjnych są wielkim udogodnieniem. Hydrolaty wbrew pozorom nie są kosmetykami dostępnymi wyłącznie w aptekach – wodę kwiatową od uznanych polskich marek można zakupić w https://www.natuo.pl/ z kosmetykami naturalnymi, organicznymi czy ekologicznymi środkami czystości. W hydrolaty można zaopatrzyć się również w drogeriach, choć w zależności od wybranych sieci, wybór jakościowych preparatów może być nieco ograniczony.

Powiązane artykuły