Huśtawka czy hamak – co wybrać do małego ogrodu?

Spis treści

Mały ogród wymaga podjęcie trudnych decyzji. W momencie, gdy nie mamy odpowiedniej ilości miejsca na umieszczenie wymarzonych mebli ogrodowych, powinniśmy dobrze zastanowić się, zanim przeprowadzimy aranżację. Huśtawka czy hamak? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, szukając idealnego rozwiązania zarówno dla siebie, jak i młodszych członków rodziny. Co wybrać, by być zadowolonym? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Wady i zalety huśtawki w ogrodzie

Huśtawka ogrodowa to marzenie wielu dzieci, ale sprawdzi się ona również jako miejsce do wypoczynku dla osób dorosłych. W zależności od wybranego modelu huśtawki różnią się konstrukcją, wymiarami i kolorem. Można zdecydować się na stojące modele o konstrukcji stalowej, lub duże huśtawki drewniane, które są stosowane na placach zabaw. W przypadku ogrodów bardzo małych najlepszym wyjściem wydaje się zakup niewielkiej huśtawki na stalowym stelażu. W razie potrzeby będziemy ją w stanie złożyć i przenieść w inną część ogrodu.

Jeśli mamy odrobinę więcej miejsca, warto wybrać drewnianą konstrukcję, na której można umocować zarówno końcówki typowo dziecięce, jak i specjalne ławki umożliwiające codzienny wypoczynek. Decydując się na konkretny rodzaj, zwróćmy uwagę na stelaż huśtawki ogrodowej. Niezależnie od wybranego modelu powinien być on wytrzymały i zapewniać pełną stabilność. Pamiętajmy też, że decyzja dotycząca wyboru takiego urządzenia powinna być uzależniona od wielkości ogrodu. Huśtawki na plac zabaw wymagają bowiem zdecydowanie więcej miejsca od niewielkich konstrukcji na stalowym stelażu.

A może hamak ogrodowy?

Hamak ogrodowy kojarzy się z całymi godzinami leniuchowania w cieniu i trzeba przyznać, że rozwiązanie to umożliwia bardzo przyjemny wypoczynek. W sklepach znajdziemy wiele modeli, ale ważne, by w trakcie zakupów zdecydować się na mocną ramę. O ile stelaż huśtawki wolnostojącej nie musi być przesadnie gruby, to w przypadku hamaków ich rama pełni bardzo istotną funkcję. Musi ona zapewnić przyjemny wypoczynek, ale też pełne bezpieczeństwo. Wyjątkiem są hamaki pozbawione sztywnej konstrukcji, których montaż opiera się na mocowaniu o np. drzewa.

W takiej sytuacji powinniśmy skupić się na ładnym wyglądzie i starannym wykonaniu. W przypadku stałych konstrukcji, które idealnie nadają się do niewielkich ogrodów, dobrze wykonany stelaż pozwala cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem w każdych warunkach. Tak samo jak w przypadku huśtawek do wyboru mamy hamaki na ramie stalowej i drewnianej (wzmocnionej stalowymi kątownikami).Ekspert z firmy PiK doradza, by w przypadku użytkowania hamaków przez dzieci wybrać model wyposażony w dodatkowe pętelki z boku, które mają poprawić bezpieczeństwo.

Co będzie lepsze? Hamak czy huśtawka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od wymagań konkretnej osoby. Jeśli mieszkają z nami dzieci, to decyzja o zakupie huśtawki wydaje się mieć więcej korzyści. Huśtawka do ogrodu powinna zapewnić im sporą frajdę i w przeciwieństwie do hamaka daje możliwość zamocowania na niej wielu ciekawych urządzeń nie tylko do bujania, ale także wypoczynku czy wspinaczki. Jeśli zależy nam głównie na relaksie i nie mamy dzieci, hamak powinien spełnić nasze oczekiwania i zapewnić przyjemne leniuchowanie w cieniu drzew.

Zarówno huśtawka, jak i hamak do ogrodu zapewnią nam wiele przyjemnych chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem zrobić solidne rozeznanie i kupować wyłącznie bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Huśtawki i hamaki o słabej konstrukcji mogą bowiem przyczyniać się do niebezpiecznych sytuacji, których nikt z nas nie chce doświadczyć na własnej skórze. Estetyka wykonania, jakość i solidna konstrukcja to rzeczy, na jakie powinniśmy patrzeć, odwiedzając sklep z meblami ogrodowymi.

Odpowiednia budowa to jednak nie wszystko, ważne by każdy mebel ogrodowy został odpowiednio skręcony i zamontowany we właściwy sposób. Urządzenia wolnostojące wymagają równego i twardego podłoża. Nie stawiajmy ich więc na trawie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wykorzystajmy betonowe płyty, by zapewnić solidny podkład uniemożliwiający przewrócenie się huśtawki czy hamaka.

Powiązane artykuły