Historia drewnianych szaf 

drewniana szafa

Spis treści

Szafa to mebel, który jest elementem wystroju praktycznie każdego mieszkania i domu na całym świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie nie mieć jej w domu. Dzięki niej możemy bezpiecznie przechowywać swoje ubrania, pościel, ręczniki czy książki. W tym artykule przybliżymy historię powstania tego bardzo popularnego i użytecznego mebla, jakim jest właśnie drewniana szafa.

Kiedy produkowano pierwsze szafy?

Drewno to materiał, z którego wykonywano przedmioty codziennego użytku i meble już tysiące lat temu. Pierwsze drewniane meble robiono już 5000 lat temu. Drewno również wtedy było bardzo cenionym surowcem ze względu na łatwą dostępność oraz nieskomplikowaną obróbkę. Gdy drewniany mebel zniszczył się lub znudził właścicielowi, można było w łatwy sposób go odnowić, lub przerobić. Drewno od zawsze dobrze się prezentowało, a wykonywane z niego meble po dziś dzień są przepiękne i każdego dnia cieszą oko swoich właścicieli. Również obecnie ceni się je za ponadczasową elegancję, uniwersalność, niezastąpioną jakość i wytrzymałość. Produkcją drewnianych mebli wysokiej jakości zajmuje się np. firma K&D Meble z małopolski.

Jak wyglądała pierwsza drewniana szafa?

Już w starożytnym Egipcie wykonywało się meble, takie jak krzesła, leżanki czy skrzynie, czyli takie pierwsze drewniane szafy. Aby zakonserwować i utrwalić swoje wyroby Egipcjanie korzystali z lakierowania. Przez wiele lat do wytwarzania mebli wykorzystywano różne rodzaje drewna. W gotyku najpopularniejszy był dąb. W czasach baroku ceniono orzech i klon. Rokoko zakochane było w mahoniu, a art déco w drewnie sosnowym. Jak widać, drewno to materiał nieśmiertelny, a wykonywane z niego meble nigdy się nie nudzą i nie wychodzą z mody. Drewniane szafy stojące były zwykle używane do przechowywania ubrań i cennych przedmiotów. Dawniej były to meble używane głównie przez zamożną część społeczeństwa, czyli szlachtę. Nazwa „szafa” została użyta po praz pierwszy w okolicach XIV wieku. Pochodzi ona od starofrancuskich słów „wardereube” i „garderobe”.

Powiązane artykuły