NAINOWSZE

Gry planszowe jako alternatywa dla komputera

gry planszowe

Spis treści

W dzisiejszych czasach niemal każde dziecko ma dostęp do nowoczesnego komputera w domu. Choć ma to wiele atutów, wiąże się też z pewnymi minusami. Coraz trudniej jest bowiem zainteresować maluchy innymi zajęciami niż granie w gry komputerowe, które nie zawsze przyczyniają się do ich rozwoju. Świetną alternatywą w tym zakresie mogą okazać się jednak rozmaite gry planszowe! Jakie są ich zalety? Odpowiadamy w artykule!

Wspólne spędzanie czasu

Gry komputerowe są zazwyczaj rozrywką wyłącznie dla jednej osoby lub umożliwiają kontakt z innymi graczami tylko przez Internet. Nie jest to najlepszy sposób na długie spędzanie czasu u dzieci. Gry planszowe natomiast zapewniają fantastyczną zabawę w gronie bliskich osób, dzięki czemu zacieśniają między nimi więzi.

Wspólna rozgrywka w dużej mierze rozwija umiejętności społeczne, takie jak współpraca oraz tworzenie wartościowych relacji międzyludzkich. Zdrowa rywalizacja uczy z kolei odpowiednich zachowań oraz reakcji na dane sytuacje – zarówno podczas cieszenia się z sukcesu, jak i odpowiedniego znoszenia porażki.

Ćwiczenie koncentracji

Niezależnie od rodzaju gry planszowej, każda z nich wymaga dużej uwagi i skupienia się od wszystkich graczy w trakcie rozgrywki. Dzięki temu jest to fantastyczne ćwiczenie na koncentrację nawet u najmłodszych dzieci oraz umiejętność zajmowania się jedną czynnością przez dłuższy czas. Pragnienie zwycięstwa podczas rywalizacji dodatkowo wspomaga motywację do gry oraz:

  • uczy szybszego podejmowania decyzji,
  • rozwija analityczne i logiczne myślenie,
  • ćwiczy umiejętność tworzenia strategii.

Wszystko to ma ogromny wpływ na ogólny rozwój mózgu dziecka i z całą pewnością pomoże mu w przyszłości podczas zdobywania nowych doświadczeń oraz nauki ciekawych rzeczy.

Rozwój wyobraźni

Częste sięganie po gry planszowe nie pozostaje bez znaczenia także dla rozwoju wyobraźni! Dziecko, starając się przewidzieć kolejne ruchy przeciwników, a jednocześnie planując własną strategię, w ogromnej mierze ćwiczy swoją twórczą stronę. Ciekawa fabuła gry osadzona w magicznym świecie również wpływa na wyobraźnię.

Pamiętaj jednak, by szukać gier planszowych wyłącznie w ofercie renomowanych sklepów z zabawkami, takich jak Kraina Misia Krzysia oraz dobierać je odpowiednio do wieku swojej pociechy. Dzięki temu masz pewność, że wybrany rodzaj będzie dla malucha idealny i zapewni mu wspaniałą, angażującą, a także wartościową pod wieloma względami rozrywkę.

Powiązane artykuły