Specjalne piece kominkowe stanowią alternatywę dla tradycyjnego kominka, przez co sięga po nie coraz więcej osób. Gdzie sprawdzi się piec kominkowy i jak odpowiednio go wybrać?

Budowa pieca kominkowego – co warto wiedzieć?

Piecyki kominkowe, inaczej nazywane wolnostojącymi lub kozami, stają się coraz popularniejsze i często zastępują tradycyjne kominki. Piece tego typu są dostępne w sklepach w bardzo wielu wariantach. Można dokonać zakupu piecyka w różnych kształtach, tym samym dopasowując go do ogólnej stylistyki wnętrza. Najczęściej wykonuje się je z żeliwa, rzadziej można spotkać piecyki stalowe. Oprócz tego, na rynku można również spotkać piękne piece zdobione ceramicznymi kaflami.

Warto zaznaczyć, że najlepiej sprawdzi się piec kominkowy – https://keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7 wykonany z żeliwa. Jest to materiał, który posiada odpowiednie cechy, aby produkować z niego piecyki. Przede wszystkim posiada on naturalną zdolność do akumulowania ciepła, co stanowi jego zdecydowaną zaletę i daje przewagę nad piecykami wykonanymi z innych materiałów. Wewnątrz każdego pieca wolnostojącego znajduje się specjalne palenisko. Może być ono wyłożone wermikulitem bądź szamotem. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami. Wermikulit idealnie sprawdzi się jako izolator i polepsza proces spalania. Szamot z kolei, znakomicie akumuluje ciepło.

Czy piec kominkowy może stanowić źródło ogrzewania?

Należy zaznaczyć, że piece wolnostojące są o wiele mniejsze, a co za tym idzie posiadają mniejsze możliwości ogrzewania niż tradycyjny kominek. Nie można ich podłączyć do przewodów, które rozprowadzają ciepło po całym domu. Kozy posiadają bardzo mały zasięg ogrzewania i najlepiej sprawdzą się jako źródło ciepła w jednym pomieszczeniu. Mogą ogrzewać kuchnię czy salon i stanowią dodatkowe źródło ogrzewania.

W jakim przypadku sprawdzi się piec kominkowy?

Piec kominkowy to idealnie rozwiązanie w przypadku kiedy wnętrze jest już w pełni urządzone. Wynika to z tego, że budowa kominka jest bardzo skomplikowana – wymaga bowiem gruntownej przebudowy. Piecyk wolnostojący jest bardzo szybki i prosty w montażu. Nie sprawia żadnych problemów i może stanowić idealne dopełnienie wnętrza.

Oprócz tego, piece kominkowe sprawdzą się do wnętrz małych. Tradycyjne kominki zajmują bardzo dużo miejsca i nie każdy może sobie pozwolić na jego posiadanie. Wówczas piece wolnostojące sprawdzą się idealnie. Jego atutem jest również źródło dodatkowe ogrzewania, które okresowo pomoże w dogrzewaniu domu. Piece kominkowe idealnie sprawdzają się w wielu wnętrzach i dodają im wyjątkowego charakteru.