NAINOWSZE

Filtry harmonicznych – aktywne i pasywne. Co to jest?

filtry harmoniczne

Spis treści

Aby energia elektryczna miała lepsze parametry, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wyposażenia. Do tej kategorii zaliczane są filtry harmonicznych, inaczej filtry wyższych harmonicznych, które mogą być podzielone na dwie kategorie – aktywne i pasywne. Czym dokładnie są filtry harmonicznych? Jakie mają zastosowanie? Gdzie je kupować?

Czym są filtry harmonicznych?

Urządzenia określane jako filtry harmonicznych – https://trafeco.pl/filtry/ stosowane są po to, aby poprawić parametry energii elektrycznej. Gdy nie są one optymalne, mogą bowiem wpływać na działanie urządzeń elektrycznych, powodując wyższe koszty ich eksploatacji oraz skrócenie ich żywotności.

Najczęściej filtry harmonicznych wykorzystywane są w przemyśle, gdzie wykorzystuje się różne typy urządzeń elektrycznych wrażliwych na nieprawidłowe parametry prądu. Ich zakup może być przyszłościowym wyborem, biorąc pod uwagę korzyści, jakie związane są z ich użyciem.

Filtry wyższych harmonicznych: aktywne i pasywne

Dostępne w użyciu filtry harmonicznych można podzielić na dwa rodzaje urządzeń, czyli na filtry aktywne oraz na filtry pasywne. Czym różnią się one między sobą?

Aktywne filtry harmonicznych mogą być dopasowane pod kątem parametrów swojej pracy do każdego obciążenia, co powoduje, że mają one szerokie zastosowanie.

Pasywne filtry harmonicznych są natomiast używane głównie do współpracy z przemiennikami częstotliwości.

Obecnie zarówno aktywne, jak i pasywne filtry wyższych harmonicznych można zakupić jako gotowe. Są one sprzedawane jako zamknięte w obudowie i są od razu gotowe do użycia po wykonaniu ich instalacji. Firmy wykonujące filtry harmonicznych mogą także przygotować je na indywidualne zamówienie klienta w różnych wariantach do wyboru, aby dopasować je dzięki temu do konkretnego zastosowania.

jakie zastosowanie mają filtry harmonicznych?

Jak wspomniano wcześniej, filtry harmonicznych wykorzystywane są najczęściej w przemyśle, we współpracy z innymi urządzeniami elektrycznymi, które są wrażliwe na niekorzystne dla nich parametry prądu elektrycznego.

Za pomocą filtrów wyższych harmonicznych można:

  • zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych

  • wydłużyć żywotność urządzeń elektrycznych

  • poprawić efektywność pracy urządzeń elektrycznych

Filtry harmonicznych – gdzie kupować?

Obecnie urządzenia jak filtry harmonicznych są oferowane przez wielu dostawców. Można kupować je również bezpośrednio u ich producentów.

Wówczas filtry harmonicznych mogą być również dopasowane indywidualnie do danego zastosowania – firma może doradzić, jakie filtry wybrać i następnie wykonać je na indywidualne zamówienie.

Powiązane artykuły