Dlaczego warto zainteresować się kominami ekologicznymi?

ogrzewanie

Spis treści

Komin ekologiczny to taki, który zapewnia możliwość uzyskania odpowiedniego ciągu oraz powstaje z materiałów odpornych na działanie szkodliwych substancji będących efektem ubocznym spalania paliwa. Rodzaj wkładu musi być zawsze dostosowany do typu pieca i używanego opału, w przeciwnym wypadku może ulec destrukcji. Komin ekologiczny może wpłynąć na to, czy szkodliwe związki trafią do bezpośredniego otoczenia domu, czy do wyższych partii atmosfery.

Komin ekologiczny, czyli jaki?

Ekologiczne wkłady kominowe to systemy, które wpływają na efektywność i wydajność urządzeń grzewczych i są dostosowane do ich parametrów. Ekologiczny komin musi być dobrze uszczelniony, zaizolowany i wypuszczony na odpowiednią wysokość powyżej linii dachu. W kontekście wpływu na środowisko nie bez znaczenia pozostaje użyty do produkcji materiał.

Obecnie na rynku dostępne są kominy ceramiczne i stalowe. W tym pierwszym wypadku budulcem jest glina, szamot lub kamionka, czyli surowce o w pełni naturalnym pochodzeniu. Kominy stalowe z kolei powstają z różnych gatunków stali. W sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl kupić można:

  • Kominy ze stali nierdzewnej

  • Kominy ze stali kwasoodpornej

  • Kominy żaroodporne

Kominy stalowe są ekologiczne – stal jest materiałem pochodzącym z recyklingu oraz surowcem, który może być przetwarzany wielokrotnie bez utraty jakości.

Odpowiednio dobrany do parametrów pracy urządzenia grzewczego komin będzie wpływał na efektywność pracy pieca oraz odprowadzał w wyższe partie atmosfery produkty spalania, których w przypadku nowoczesnych pieców grzewczych powstaje niewielka ilość. Komin ekologiczny zapewnia lepsze wykorzystanie energii i ogranicza wpływ różnych czynników na działanie kotła.

Jaki wkład kominowy wybrać?

Przy wyborze wkładu kominowego należy wziąć pod uwagę rodzaj spalanego w kotle paliwa i wymagania pieca co do przepływu spalin. W piecach kondensacyjnych na gaz i olej opałowy częstym zjawiskiem jest pojawianie się kondensatu, co wynika z niskotemperaturowych procesów spalania. Ulatniające się gazy mają na tyle niską temperaturę, że ulegają skropleniu na wewnętrznych ściankach komina, a następnie spływają w dół. Wkłady kominowe z kwasówki odporne są na agresywne związki chemiczne zawarte w kondensacie, takie jak kwas siarkowy, azotowy i węglowy.

W przypadku pieców na paliwo stałe zagrożenie stanowi sadza i różne substancje smoliste oraz występowanie wysokich temperatur, co może prowadzić do pożaru. Do takich kotłów zaleca się stosowanie wkładów kominowych żaroodpornych.

Powiązane artykuły