Czym są certyfikaty energetyczne?

Spis treści

Chcesz wiedzieć, jak oszczędnie korzystać z energii w swoim budynku? W takim razie musisz poznać świadectwo energetyczne. To dokument, który opisuje, jak oszczędny jest Twój budynek pod względem energii. Do 28 kwietnia 2023 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać taki certyfikat. Chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd i ogrzewanie? W takim razie zobacz, co mówi o Tobie świadectwo energetyczne i ile kosztuje.

Certyfikaty energetyczne zachętą do lepszej efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach

Certyfikaty energetyczne w Grodzisku Mazowieckim to narzędzie wsparcia dla przedsiębiorstw dążących do poprawy efektywności energetycznej. Obrót certyfikatami energetycznymi stanowi mechanizm zachęcający do poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach w Polsce i w wielu krajach w Europie. Są to tzw. „białe certyfikaty”, które stanowią narzędzie wsparcia dla podmiotów, które chcą zoptymalizować swoje zużycie energii. Przedsiębiorstwa, które starają się o te certyfikaty, mogą uzyskać dodatkowe źródło przychodu poprzez ich sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii. Środki uzyskane z tej sprzedaży mogą być wykorzystane do przeprowadzenia modernizacji energetycznych.

O czym mówi świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który opisuje roczne zapotrzebowanie budynku na energię. Norma zawiera informacje na temat ilości energii potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody i wentylacji w budynkach. Ponadto obejmuje również oświetlenie.

Świadectwa energetyczne są miarą efektywności energetycznej budynku i pozwalają ocenić, jakie jest jego roczne zapotrzebowanie na energię. Im niższe wartości w świadectwie, tym budynek jest bardziej efektywny energetycznie i tym samym może mieć większą wartość.

W jaki sposób certyfikaty energetyczne pomagają w poprawie efektywności energetycznej?

W obliczu globalnego kryzysu energetycznego, wynikającego z wysokich cen energii, kraje na całym świecie poszukują sposobów na poprawę efektywności zużycia energii. Certyfikaty energetyczne są jednym z narzędzi, które pomagają w tym celu. Poprzez ujawnienie parametrów energetycznych budynków, certyfikaty umożliwiają identyfikację miejsc, w których można zoptymalizować zużycie energii.

Kto powinien posiadać certyfikat?

W momencie, gdy jest tworzony nowy budynek lub kiedy jest on rozbudowywany, nadbudowywany lub odbudowywany, certyfikat energetyczny może być wymagany. Tak samo, jeśli chcemy dokonać transakcji kupna-sprzedaży lub wynajmu na rynku pierwotnym, lub wtórnym, lub gdy staramy się o dotację. Przedsiębiorstwa energetyczne, które sprzedają energię elektryczną, ciepło lub paliwa gazowe mają obowiązek posiadania certyfikatów.

Powiązane artykuły