Czym różni się wkład powietrzny do kominka od wkładu z płaszczem wodnym?

wklady powietrzne

Spis treści

Ogrzewanie domu kominkiem jest energooszczędne i tworzy romantyczny, przytulny nastrój. Jednak warto podejść do tematu od strony praktycznej i zadbać o dobre parametry instalacji. Jakie wkłady wybrać? Na rynku spotyka się głównie wkład powietrzny oraz wkład z płaszczem wodnym. Tak jak w przypadku większości wyposażenia domu, tutaj też wiele zależy od konkretnego domu i preferencji domowników. Czy oba wkłady są tak samo dobre? Sprawdzamy!

Wkład powietrzny do kominka – plusy i minusy

Tym, co odróżnia kominek powietrzny od kominka z płaszczem wodnym, jest sposób ogrzewania pomieszczeniu. We wkładzie powietrznym powietrze jest ogrzewane przez szybę i przód kominka, a także poprzez rozgrzane wnętrze rury łączącej kominek z kanałem w kominie (czyli tzw. czopuch). Oczywiście, ciepłe powietrze można rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu. Kominek z wkładem powietrznym jest znacznie tańszą opcją niż kominek z płaszczem wodnym. Różnica w cenie wynika nie tylko z droższego wkładu, ale także z konieczności dokupienia dodatkowego osprzętu. W kategorii finansowej wkłady powietrzne są zdecydowanymi faworytami.

Ładna bryła kominka i możliwość spędzania miłych chwil przy ogniu to także istotne zalety przemawiające za takim modelem. Kominki z wkładem powietrznym świetnie sprawdzają się, gdy potrzebujesz ogrzać pomieszczenie okazjonalnie, a na co dzień stosujesz inne źródło ciepła. Jeśli potrzebujesz doradztwa w kwestii wyboru konkretnego modelu, zwróć się do sprzedawców kominków, np. ze sklepu TanieKominy z Wałcza. Doświadczeni doradcy z chęcią udzielą Ci wsparcia i pomogą wybrać najlepszą opcję do Twojego domu.

Cechy charakterystyczne wkładu z płaszczem wodnym

Wkład z płaszczem wodnym charakteryzuje się tym, że jest on połączony z instalacją służącą do ogrzewania domu. W ogrzewaniu kominkiem z płaszczem wodnym ciepła ciecz trafia do grzejników i uwalnia stopniowo ciepło. Takie rozwiązanie najlepiej jest stosować wtedy, gdy kominek jest głównym źródłem ciepła w domu. Wkład z płaszczem wodnym pozwala na skuteczne ogrzanie całego domu. Instalacja nagrzewa się powoli i w takim samym tempie oddaje ciepło. Dzięki temu temperatura w domu jest komfortowa i stabilna.

Duży wybór wkładów kominowych sprawia, że można je dopasować do każdego kominka. Takie elementy najlepiej jest ustalać już na etapie projektowania domu. Uwzględnienie wystarczającej ilości miejsca na kominek i pozostałe elementy instalacji to spore wyzwanie dla architektów.

Powiązane artykuły