NAINOWSZE

Czym karmić szczenięta?

karma dla szczeniaka

Spis treści

Wbrew powszechnej opinii psy nie są zwierzętami wszystkożernymi. Wręcz przeciwnie – podobnie jak ludzie mają swoje potrzeby żywieniowe, które muszą być zaspokojone, w przeciwnym wypadku stan zdrowia psa oraz jego samopoczucie mogą ulec pogorszeniu. Prawidłowe żywienie psa jest szczególnie ważne na wczesnych etapach życia, kiedy jego organizm dopiero się rozwija. Dowiedz się czym warto karmić szczeniaka, by rósł zdrowo.

Specjalne karmy dla szczeniąt

Małe psy przez około cztery pierwsze tygodnie życia powinny żywić się wyłącznie mlekiem matki. Dopiero po tym czasie możliwe jest urozmaicenie ich diety poprzez podawanie niewielkich ilości karmy pod postacią mocno rozdrobnionej papki. Ale uwaga: szczeniakowi wolno podawać wyłącznie karmę przeznaczoną dla zwierząt w jego wieku – nie należy używać produktów używanych do karmienia dorosłego psa. Szeroki wybór karm dla młodych psów znajdziemy w ofercie internetowego sklepu zoologicznego Carmen.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ szczeniaki mają inne, znacznie większe potrzeby żywieniowe – pokarm dla nich powinien zawierać więcej białka, tłuszczu oraz kalorii w przeliczeniu na masę ciała, niż jedzenie psa dorosłego. Niedostarczenie mu odpowiedniej ilości substancji odżywczych na wczesnych etapach wzrostu może prowadzić do różnego rodzaju wad rozwojowych i chorób. Jednocześnie szczeniaki mają mniejsze żołądki, dlatego karma dla nich musi być w wysokim stopniu skoncentrowana, by w małej objętości dostarczać wszystkich niezbędny substancji odżywczych.

Jak dawkować i podawać karmę?

Rosnące szczenię potrzebuje dużej ilości substancji odżywczych, ale nie należy go przekarmiać – nadmiar jedzenia jest dla niego równie szkodliwy, jak niedobór pełnowartościowej karmy dla szczeniąt. A ponieważ psy rosną znacznie szybciej niż ludzie, potrzebne jest bardzo uważne kontrolowanie ilości podawanego jedzenia. Aby zachować odpowiednie proporcje najlepiej stosować się do instrukcji producenta podanej na etykiecie – zazwyczaj zawierają one bardzo szczegółową rozpiskę, ile karmy trzeba podać szczeniakowi w zależności od jego wieku lub masy. Aby zaspokoić potrzeby żywieniowe małego czworonoga należy dbać również o regularność posiłków. Młodsze psy są pod tym względem bardziej wymagające – w wieku do dwóch miesięcy powinny jeść od 4 do nawet 6 razy dziennie. Wraz z dojrzewaniem można zmniejszyć ilość posiłków – psom po szóstym miesiącu życia wystarczą już zazwyczaj 2 posiłki dziennie.

Powiązane artykuły