Czym jest hemisekcja zęba?

stomatologia

Spis treści

Priorytetem współczesnej stomatologii jest zachowanie własnych zębów pacjenta w dobrym zdrowiu i kondycji. Na szczęście dzięki ciągłemu rozwojowi tej dziedziny lekarze mają coraz więcej możliwości, aby uratować ząb przed usunięciem. Jedną z nich jest zabieg hemisekcji zęba. Na czym polega, jakie są do niego wskazania i przeciwwskazania oraz jak przebiega?

Co to jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja zęba to zabieg polegający na odseparowaniu i usunięciu części korony oraz korzenia zęba przy jednoczesnym zachowaniu jego zdrowej części. Pozostałe fragmenty zęba pacjenta stanowią bazę do odbudowy protetycznej. Zabieg hemisekcji wykonuje się na zębach wielokorzeniowych, najczęściej na trzonowcach. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniami do zabiegu hemisekcji zęba są:

  • brak możliwości leczenia kanałowego,
  • stan zapalny wierzchołków korzeni, które nie reagują na leczenie zachowawcze,
  • pionowe złamania zęba lub korzenia,
  • zmiany periodontologiczne, takie jak ubytek kości.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji zęba, do najczęściej występujących należą:

  • niekorzystna budowa anatomiczna zęba: zbyt krótkie korzenie czy wydłużona korona zębowa,
  • utrudniony dostęp do zęba uniemożliwiający opracowanie protetyczne,
  • powikłania po leczeniu kanałowym w obrębie korzeni,
  • zaawansowana choroba przyzębia.

Jak przebiega zabieg hemisekcji zęba?

Zabieg hemisekcji poprzedza RTG zęba – na jego podstawie dentysta podejmuje decyzję, czy ząb nadaje się do zabiegu. Jeśli tak, po zaaplikowaniu znieczulenia lekarz odcina wiertłem część zęba przeznaczoną do usunięcia i wyciąga ją kleszczami wraz z korzeniem. Gdy jest to niezbędne, zakłada szwy. W okresie 4-6 tygodni po hemisekcji można wykonać odbudowę protetyczną zęba. Stomatolog osadza na koronie wkład koronowo-korzeniowy, który po zacementowaniu w pozostającej części korzenia stanowi podstawę do odbudowy przy użyciu korony protetycznej.

Postępowanie po zabiegu hemisekcji zęba

Po zabiegu hemisekcji zęba, na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Przede wszystkim kilka godzin po zabiegu nie wolno jeść oraz spożywać zimnych i gorących napojów. W okresie pooperacyjnym zalecane jest stosowanie zimnych okładów. W razie konieczności dentysta może zalecić stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Powiązane artykuły