Utrata danych z urządzeń to sytuacja, która może okazać się katastrofalna, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw, szpitali czy placówek oświatowych. Także dla osoby prywatnej usunięcie wszelkich zdjęć i plików wydaje się niemałym problemem. Dlatego z pomocą przychodzi backup, czyli kopia zapasowa. W artykule omawiamy, czym dokładnie jest, jakie są jej rodzaje, jakie korzyści płyną z jej wykonywania i jak często ją robić. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie swoich danych, koniecznie przeczytaj!
Backup – co to jest?
Rozważania nad backupem warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest kopia zapasowa. To regularnie tworzona archiwizacja danych zawartych np. w pamięci smartfona czy innego urządzenia, w celu zachowania ich trwałości. Dzięki temu, gdy utracisz dane ze sprzętu, wciąż będą one możliwe do odzyskania. Najczęściej dane przechowuje się w chmurze internetowej lub na dyskach zewnętrznych. Backup dzieli się na trzy rodzaje: kopia pełna, różnicowa i przyrostowa. Pierwsza z nich polega na archiwizacji wszystkich danych urządzenia. Druga archiwizuje nowe dane, które pojawiły się na urządzeniu po kopii pełnej. Trzecia obejmuje nowe i zmienione dane wraz z całą poprzednią kopią zapasową. Backup pełny trwa zdecydowanie najdłużej, ale dane znajdują się w jednym miejscu. Różnicowy jest szybszy zarówno w przypadku archiwizacji, jak i odzyskiwania treści. Przyrostowy charakteryzuje się szybkością wykonania, ale za to odzyskiwanie danych w razie ich utraty z urządzenia trwa nieco dłużej.
Backup telefonu – zalety
Wyjaśniliśmy już, czym jest kopia zapasowa, więc czas omówić korzyści z niej płynące. Przede wszystkim należy wskazać to, że dzięki backupowi możliwe jest odzyskanie wszelkich danych w razie ich utracenia. To zaleta, z której mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i ogromne przedsiębiorstwa i instytucje przechowujące bardzo ważne informacje. Niezależnie, w jaki sposób dane zostaną utracone (atak hakerski, awaria sprzętu itd.), dzięki kopii zapasowej mogą ponownie być użytkowane przez właścicieli. Na uwagę zasługuje także to, że za pomocą backupów można korzystać z danych nie tylko na ich pierwotnym urządzeniu, ale także w zupełnie innym miejscu na świecie. Dyski zewnętrzne można bowiem ze sobą przewozić, a do chmury można zalogować się, gdziekolwiek ma się dostęp do internetu. Dzięki temu można nie tylko oglądać zdjęcia z wakacji na drugim końcu świata, ale też pracować na zupełnie innym sprzęcie niezależnie od miejsca pobytu.
Kopia zapasowa – jak często ją wykonywać?
Jeśli zastanawiasz się, jak często robić backup danych, to musisz wiedzieć, że nie ma tu konkretnej odpowiedzi. Najważniejsza jest regularność i to, by na dysku czy w chmurze znajdowały się wszystkie pliki, które w razie awarii zechciałbyś odzyskać. Jeśli więc na Twoim urządzeniu pojawiają się nowe, ważne treści, warto zrobić backup. Może to być codziennie, a może co pół roku. Wszystko zależy od Ciebie, Twoich danych i Twoich potrzeb.