Czym charakteryzują się protezy zębowe?

Spis treści

Utrata zębów to dla wielu osób nie tylko problem estetyczny, ale także funkcjonalny, który utrudnia mowę, żucie i prowadzi do bólu głowy. Na szczęście, dzisiejsza stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Jednym z takich rozwiązań są protezy zębowe. Czym charakteryzują się i na czym polega ich stosowanie? O tym wszystkim dowiecie się z niniejszego artykułu.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe w Poznaniu to sztuczne narzędzia dentystyczne, które służą do zastąpienia brakujących zębów. Ich zadaniem jest przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej, a co za tym idzie, polepszenie jakości życia pacjenta. Wyróżnia się kilka rodzajów protez zębowych, między innymi:

  • protezy całkowite – służą do uzupełnienia całkowitej utraty uzębienia w jednej lub obu szczękach,
  • protezy częściowe – stosowane w przypadku braku jednego lub kilku zębów,
  • protezy szkieletowe – to protezy częściowe, w których elementy nośne wykonane są z metalu lub stopów metalowych,
  • protezy akrylowe – najczęściej stosowane w przypadku protez całkowitych i częściowych,
  • protezy nylonowe – coraz częściej stosowane jako alternatywa dla protez akrylowych, szczególnie w przypadku braku jednego zęba.

Która proteza będzie najlepsza dla danego pacjenta, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan uzębienia, preferencje pacjenta czy budżet. Implantolog w Poznaniu jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy zaczerpnąć wiedzy specjalisty. 

Stosowanie protez zębowych

Stosowanie protez zębowych wymaga pewnego okresu adaptacji, ponieważ sztuczne zęby nie działają tak, jak naturalne. Dlatego ważne jest, aby pacjent cierpliwie i systematycznie przystosowywał się do nowej sytuacji. Istotne jest także regularne wizyty u stomatologa, który będzie kontrolował stan protezy i jamy ustnej.

Ważne jest również, aby pacjent dbał o higienę protezy zębowej. Należy ją regularnie czyścić i dezynfekować, a także zdejmować na noc, aby umożliwić jamie ustnej regenerację.

Powiązane artykuły