NAINOWSZE

Czy warto korzystać z coworkingu?

Coworking

Spis treści

Prowadzenie własnej firmy i praca w domowym zaciszu nie są odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. Wymagają sporej samodyscypliny i silnej woli. Planowanie dnia pracy w domu może być zajęciem karkołomnym. Wyraźne oddzielenie pracy od obowiązków domowym to zadanie, które wielu zwyczajnie przerasta. Na dodatek wynajęcie biura niespecjalnie się opłaca. Jednak pracując jako freelancer nie jesteś skazany tylko i wyłącznie na cztery ściany swojego mieszkania. Możesz bowiem skorzystać z usługi coworkingu. Polega to na wynajęciu biurka w przestrzeni biurowej, gdzie pracują inni freelancerzy. Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie? Czy warto korzystać z coworkingu?

Dlaczego nie warto pracować w domu?

Każdy freelancer, który dopiero co rzucił pracę na etacie, nie może już doczekać się pracy przy biurku w swoim własnym domu. Dla wielu osób taki model pracy jest wręcz marzeniem. Wiele za nim przemawia – nie trzeba tracić czasu na dojazdy, można łączyć pracę z wykonywaniem obowiązków domowych. Jednak praktyka szybko weryfikuje nasze początkowe oceny, a dom staje się dla freelancera niemalże więzieniem. Na dodatek trudno jest oddzielić pracę od zajęć domowych.

W efekcie ani nie jesteśmy do końca w pracy, ani też do końca w domu. To swoisty stan zawieszenia, w którym spada nasza produktywność i na dodatek nie potrafimy dobrze wypocząć. Dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest praca poza domem. Jeśli nie stać cię na wynajęcie biura, możesz zdecydować się na wynajęcie jedynie biurka w większej przestrzeni biurowej. To tzw. coworking. Jakie są zalety takiego i wady takiego rozwiązania. Czy warto korzystać z coworkingu?

Czy warto korzystać z coworkingu?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie są zalety takiej formy pracy. Przede wszystkim praca poza domem powoduje, że od razu znacznie poprawia się twoja wydajność. Nie masz dostępu do rozpraszaczy. Nie kusi cię pełna lodówka, ani wygodne łózko w pobliżu. Czujesz się jak w normalnej pracy. Dodatkowo bardzo mobilizująca jest również obecność innych osób. Jeśli widzisz jak inni pracują, to powoduje to u ciebie wzrost produktywności. Co również ważne – dostęp do biurka w systemie coworking jest możliwy w zasadzie przez 24 godziny na dobę. Wiec pod względem planowania godzin pracy nadal masz pełną swobodę. W biurze coworkingowym możesz poznać wielu ciekawych ludzi, a może nawet nawiązać kontakty biznesowe.

A jakie można wymienić wady coworkingu? Z pewnością cena – oczywiście nie tak duża jak w przypadku osobnego biura, jednak za biurko trzeba zapłacić kilkaset złotych miesięcznie. Pracując w domu nie miałeś jednak z takim kosztem do czynienia. Czasami również kontakt z innymi ludźmi może być rozpraszający i rozmowy mogą zabrać ci sporo cennego czasu. Dlatego trzeba w tej kwestii być mocno zdyscyplinowanym.

Powiązane artykuły