NAINOWSZE

Czy pompa ciepła to dobra alternatywa dla klimatyzatora?

pompa ciepla

Spis treści

Ogrzewanie to proces będący standardem w każdym domu. Bez niego nie da się funkcjonować, szczególnie podczas jesieni czy zimy. Wiele osób często sięga po ekologiczne sposoby ogrzewania domu, między innymi pompy ciepła. Czy wiedziałeś, że urządzenie to może dodatkowo działać jak klimatyzator? O tej ciekawostce opowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z miejsca o niższej temperatury do miejsca o wyższej. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia budynku, dlatego też wyróżnia się pompy ciepła powietrzne, wodne oraz gruntowe. Urządzenie to przy pomocy energii elektrycznej (która może pochodzić na przykład z kolektorów) przekształca pobrane ciepło do ogrzania wody użytkowej czy samego budynku. Jest to zatem w pełni ekologiczne i bardzo chętnie wybierane rozwiązanie do domów, ale także coraz częściej zakładów przemysłowych czy lokali. Można także spotkać budynki wielorodzinne, wykorzystujące pompy ciepła.

Klimatyzacja z pompy ciepła

Rozmawialiśmy z firmą, która zajmuje się klimą w Katowicach i dowiedzieliśmy się, że montowane przez nich pompy ciepła również mogą działać jak klimatyzacja. Jak jest to możliwe? Otóż klimatyzator w praktyce jest urządzeniem o podobnej budowie i sposobie funkcjonowania co powietrzna pompa ciepła. Różnicą jest natomiast droga chłodzenia – jest ona odwrotna niż w przypadku klimatyzatora. Jak to działa? Nasi specjaliści od pomp ciepła i klimy w Katowicach tłumaczą. Płyn w wymienniku gruntowym ma temperaturę w okolicy 10oC. Pompa wprawia w ruch tę ciecz, co przyczynia się do tego, że w instalacji zaczyna płynąć zimna woda. I tak, jak gorąca woda podczas zimowych dni nagrzewa pomieszczenie, tak chłodna schładza. Rozwiązanie to wydaje się bardzo proste. Jedyną różnicą jest konieczność wykorzystania specjalnych układów sterujących, jednak nie są to znaczące dodatkowe koszty.

Jaka jest wydajność klimatyzacji z pompy ciepła?

Jak wygląda wydajność takiej klimatyzacji powstałej z pompy ciepła? Zdradza pracownik WASO KLIM – klimatyzacja, pompy ciepła i wentylacja w Chorzowie:

Podłogi chłodzone pompą ciepła nie mogą mieć temperatury niższej niż 20oC. Chociaż wydaje się to wystarczająco, to jednak nie zawsze pozwala osiągnąć wymarzony komfort cieplny we wnętrzu. Klimatyzacja działa jako bezpośredni nadmuch powietrza, natomiast pompa ciepła potrzebuje krążącego czynnika.

Wybór między pompą ciepła a klimatyzacją nie jest oczywisty. Wiele zależy od preferencji użytkowników budynku i tego, jaki komfort chcą osiągnąć. Niektórzy nie wyobrażają sobie chłodnej podłogi i wolą bezpośredni nawiew. Osoby mające na przykład problemy z zatokami nie wyobrażają sobie natomiast klasycznej klimatyzacji. Decyzję najlepiej zatem podjąć po konsultacji ze specjalistą.

Powiązane artykuły