NAINOWSZE

Czujnik ruchu – jak należy go odpowiednio dobrać?

czujniki ruchu

Spis treści

Urządzenia jak czujniki ruchu sprzedawane są w wielu wariantach. Gdy zatem chcemy zdecydować się na zamontowanie takiego rodzaju sprzętu, powinniśmy znać główne różnice pomiędzy różnymi typami czujników. Jakie z nich używane są najczęściej i jakie mają one zastosowanie? Oto najważniejsze informacje o czujnikach!

Gdzie najczęściej używane są czujniki ruchu?

Skupmy się tutaj na zastosowaniu, jakie mają czujniki ruchu w domach i w mieszkaniach, ponieważ to właśnie wtedy korzystamy z nich najczęściej.

W tym przypadku zdecydowanie najpopularniejszy jest montaż czujników ruchu na klatkach schodowych i przy schodach. Za pomocą takich urządzeń można wtedy łatwo wykrywać ruch i tym samym automatycznie oświetlać pomieszczenie. W tym samym celu czujniki wykorzystywane są też w innych miejscach, na przykład w strefie wejściowej czy na podwórku.

Ciekawym przykładem zastosowania czujników ruchu będą również meble, gdzie mogą one uruchamiać automatycznie oświetlenie, by łatwiej dostrzec to, co znajduje się w ich wnętrzu.

Dodatkowo czujniki te są powszechnie używane jako elementy systemów bezpieczeństwa, a dokładnie systemów alarmowych oraz monitoringowych.

Rodzaje czujników ruchu – przegląd

Do kategorii czujników ruchu zaliczane są różne typy tych sprzętów. Są to w szczególności:

  • czujniki mikrofalowe

Urządzenie jak czujnik ruchu mikrofalowy wykorzystuje bezpieczne mikrofale, które rozprowadzane są po pomieszczeniu. Duże znaczenie ma wtedy miejsce montażu takiego czujnika, aby nie zostały one zakłócone.

Mikrofalowe czujniki ruchu reagują na każdy typ ruchu, który znajdzie się w ich zasięgu. Dochodzi wtedy do zaburzenia odbiciu fal, dlatego czujnik odpowiednio reaguje i może przykładowo wszcząć alarm czy włączyć światło.

Czujniki na podczerwień

Drugim typem czujnika jest ten działający z użyciem podczerwieni, czyli IR. Takie czujniki reagują na ruchu, natomiast wyróżniają się one większą dokładnością w wykrywaniu osób oraz zwierząt. To powoduje, że nie wywołują one niepotrzebnych akcji wtedy, gdy wykryją ruch liści czy też inny ruch, który nie jest niepokojący.

Czujniki takie często są umieszczane na zewnątrz budynków, na przykład na podwórkach czy w strefach wejściowych do domów.

Laserowe czujniki ruchu

Ten typ czujników wykorzystywany jest przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest wykrywanie ruchu w ograniczonym obszarze, na przykład na danej odległości.

Nie wzbudza się on zatem zbyt często, gdy w okolicy znajdą się osoby, natomiast uruchamia wtedy, gdy przecięta zostanie emitowana przez niego wiązka laserowa. Z tego względu są to czujniki często montowane przy schodach.

Powiązane artykuły