Starając się zaspokoić szczególne potrzeby żywieniowe młodych psów, ich właściciele sięgają po produkty specjalne, dedykowane młodym osobnikom lub psie menu komponują samodzielnie, innymi słowy własnoręcznie przygotowują każdy psi posiłek. Ze względu na koszt i brak czasu na tę drugą opcję decyduje się zdecydowanie mniej osób. Na szczęście dobrej jakości karma dla szczeniaków nie ustępuje jakości domowym posiłkom, a pod wieloma względami jest od nich lepsza.
Skład psiej karmy dla szczeniaków
W odróżnieniu od karm dedykowanych psom dorosłym karma dla szczeniąt ma zwykle nieco luźniejszą konsystencję. Po prostu zęby i szczęki młodych psów nie są przystosowane do gryzienia twardych kawałków. Bazą takich karm jest mięso i zwierzęce podroby, niekiedy ryby lub oleje rybne, tłuszcz zwierzęcy, wybrane warzywa i owoce. W wielu karmach znajdziemy również wkłady zbożowe, które uzupełniają bilans kaloryczny, ale nie są dobrą propozycją dla psów. Najlepsze produkty są wolne od tego typu wypełniaczy. Ich brak w karmie pomaga w kontrolowaniu wagi młodego psa i chroni go przed otyłością.
Dobrej jakości karma dla szczeniaków zawiera więcej białka niż produkty dedykowane psom dorosłym. Dużo jest w niej również tłuszczu, który w przypadku zwierząt mięsożernych jest podstawowym źródłem energii. Karmy dla szczeniąt zawierają również wszystkie mikroskładniki, w tym wapń i fosfor, potrzebne do prawidłowego rozwoju i działania organów wewnętrznych. Ich niedobór w diecie młodego psa może zakończyć się deformacjami i dysfunkcjami, gdy zwierzę wejdzie w wiek dorosły.
Karmy mokre i suche
W sprzedaży znajdziemy zarówno suche, jak i mokre karmy dla szczeniaków. Większą gęstość kaloryczną mają te pierwsze, co może wiązać się z ryzykiem przekarmienia psa i jego otyłością. Dlatego wiele osób, które w szczególny sposób troszczą się o zdrowie szczeniąt, podaje im karmy mokre. Ich zaletą jest nie tylko lepszy smak i bardziej naturalna konsystencja, ale także ograniczona gęstość kaloryczna. Co ważne, mokra karma dla szczeniaków nie przestaje być karmą pełnoporcjową. Wciąż zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje organizm młodego, szybko rosnącego zwierzęcia.
Cechami charakterystycznymi dobrych, jakościowych karm dla psich juniorów są: duża zawartość białka i tłuszczu zwierzęcego, brak zbóż, obecność podrobów i wartościowych kwasów tłuszczowych, odpowiednio zbilansowana ilość fosforu i wapnia oraz innych pierwiastków ważnych dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układów wewnętrznych psiego organizmu.