Oddanie pojazdu na złom to może być bardzo korzystne dla nas rozwiązanie, szczególnie wtedy, jeżeli samochód nie przedstawia już większej wartości, a dodatkowo nie możemy znaleźć klienta. Wtedy trzeba jednak przygotować auto i dopełnić wszystkich formalności. Trzeba także wybrać legalny punkt złomu i zapewnić skuteczną wycenę wartości pojazdu.

Jak wygląda oddanie auta na złom?

Jeśli chodzi o auto złom i jego funkcjonowanie, to bardzo ważne będą formalności. Kluczowe jest przygotowanie auta, gdy już zdecydujemy się je oddać do takiego miejsca. Powinniśmy usunąć naturalnie wszystkie osobiste przedmioty i wartościowe rzeczy z samochodu. Poza tym trzeba się upewnić, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Zanim auto złom w Katowicach odbierze nasz samochód, trzeba przedstawić dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową, a także historię serwisową. Należy także naturalnie przekazać klucze.

Ważne będą także regulacje, które mogą się różnić w zależności od tego, o jaki kraj chodzi. Możliwe, że trzeba będzie dopełnić formalności w różnych urzędach. Czasami trzeba złożyć odpowiednie dokumenty albo zgłosić fakt oddania auta do lokalnych organów administracji. Najlepiej wcześniej skontaktować się po prostu z lokalnym urzędem komunikacji albo odpowiednim organem, który odpowiada za transport drogowy. Wówczas przekazywane będą wszystkie ważne informacje.

Punkt złomu musi być legalny

Pamiętajmy także o tym, że kluczowy będzie wybór legalnego punktu złomu. Musimy dotrzeć do punktu, który jest autoryzowany, a więc musi to być firma, która dysponuje wszystkimi niezbędnymi licencjami. Taki przedsiębiorca musi spełniać wymogi prawne, które dotyczą recyklingu pojazdów. Wówczas mamy pewność, że na przykład auto skup w Katowicach zrealizuje proces złomowania zgodnie z normami ekologicznymi i przepisami.

Ważną kwestią będzie także ubezpieczenie. Musimy poinformować ubezpieczyciela o tym, że samochód będzie złomowany. Należy tu dowiedzieć się, jak wygląda procedura anulowania polisy ubezpieczeniowej.