NAINOWSZE

Co warto wiedzieć przed oddaniem samochodu na auto złom?

zlomowanie auta

Spis treści

Oddanie pojazdu na złom to może być bardzo korzystne dla nas rozwiązanie, szczególnie wtedy, jeżeli samochód nie przedstawia już większej wartości, a dodatkowo nie możemy znaleźć klienta. Wtedy trzeba jednak przygotować auto i dopełnić wszystkich formalności. Trzeba także wybrać legalny punkt złomu i zapewnić skuteczną wycenę wartości pojazdu.

Jak wygląda oddanie auta na złom?

Jeśli chodzi o auto złom i jego funkcjonowanie, to bardzo ważne będą formalności. Kluczowe jest przygotowanie auta, gdy już zdecydujemy się je oddać do takiego miejsca. Powinniśmy usunąć naturalnie wszystkie osobiste przedmioty i wartościowe rzeczy z samochodu. Poza tym trzeba się upewnić, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Zanim auto złom w Katowicach odbierze nasz samochód, trzeba przedstawić dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową, a także historię serwisową. Należy także naturalnie przekazać klucze.

Ważne będą także regulacje, które mogą się różnić w zależności od tego, o jaki kraj chodzi. Możliwe, że trzeba będzie dopełnić formalności w różnych urzędach. Czasami trzeba złożyć odpowiednie dokumenty albo zgłosić fakt oddania auta do lokalnych organów administracji. Najlepiej wcześniej skontaktować się po prostu z lokalnym urzędem komunikacji albo odpowiednim organem, który odpowiada za transport drogowy. Wówczas przekazywane będą wszystkie ważne informacje.

Punkt złomu musi być legalny

Pamiętajmy także o tym, że kluczowy będzie wybór legalnego punktu złomu. Musimy dotrzeć do punktu, który jest autoryzowany, a więc musi to być firma, która dysponuje wszystkimi niezbędnymi licencjami. Taki przedsiębiorca musi spełniać wymogi prawne, które dotyczą recyklingu pojazdów. Wówczas mamy pewność, że na przykład auto skup w Katowicach zrealizuje proces złomowania zgodnie z normami ekologicznymi i przepisami.

Ważną kwestią będzie także ubezpieczenie. Musimy poinformować ubezpieczyciela o tym, że samochód będzie złomowany. Należy tu dowiedzieć się, jak wygląda procedura anulowania polisy ubezpieczeniowej.

Powiązane artykuły