NAINOWSZE

Co rozumieć pod pojęciem szamba ekologicznego?

szambo ekologiczne

Spis treści

Obecnie większość działek dysponuje profesjonalnie wykonanymi przyłączami kanalizacyjnymi. Są jednak również takie posesje, gdzie nie ma wspomnianych instalacji. W tego typu przypadkach zwykle najlepszym rozwiązaniem okazuje się zamontowanie tzw. szamba ekologicznego. Warto mieć świadomość, że jest to opcja pośrednia między zwykłym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Koniecznie poznaj więcej informacji na ten temat.

Czym jest szambo ekologiczne?

Mianem szamba ekologicznego najczęściej określa się pewien specyficzny rodzaj oczyszczalni ścieków wyposażone w tzw. drenaż rozsączający. Oczyszczalnie takie składają się z osadnika wstępnego oraz tzw. drenów, czyli przewodów służących do rozprowadzania ścieków w gruncie na terenie posesji. Osadnik wstępny z reguły wykonuje się z mocnego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego albo z betonu. Element ten przypomina walec albo prostopadłościan, do którego wnętrza można dostać się za pomocą dwóch włazów. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzone przez szambo ekologiczne przechodzą najpierw przez kosze filtracyjne. Po zatrzymaniu większych nieczystości pozostała część ścieków zostaje skierowana do drenażu rozsączającego. Liczbę i układ zastosowanych drenów zazwyczaj dostosowuje się do ilości wytwarzanych w danym domostwie zanieczyszczeń oraz do indywidualnych warunków gruntowo-wodnych dla danego terenu. Na zakończeniu każdego ciągu drenarskiego umieszcza się zazwyczaj specjalne kominki napowietrzające, sięgające wysokości kilkudziesięciu centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Wstępnie oczyszczone ścieki są równomiernie rozdzielane pomiędzy poszczególne ciągi drenarskie dzięki studzienkom rozprowadzającym.

Szambo ekologiczne – różne zalety

Odpowiednio zaprojektowane i należycie wykonane szamba ekologiczne mają szereg zalet. Przede wszystkim wyróżnia je szczelność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Przechowywane w ekologicznych szambach oferowanych przez takie firmy, jak EKO-BIO, nie dostają się w niekontrolowany sposób do otoczenia. Ekologiczne zbiorniki do przechowywania ścieków można z powodzeniem wybudować nawet na niewielkich działkach. Budowa szamba ekologicznego pochłania znacznie mniej kosztów niż montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

Powiązane artykuły