Co robić, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Spis treści

Jak świat długi i szeroki, wiele osób boryka się z nadmierną utratą włosów. Tak jak wiele jest przyczyn wypadania włosów, tak wiele jest też sposobów i metod walki z tym zjawiskiem. Ustalenie powodu zwiększonej utraty włosów jest podstawą do walki z tą przypadłością. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny przerzedzania się włosów i co można zrobić, by przestały wypadać.

Włosy są jak otwarta książka. Można z nich „wyczytać”, jaki jest stan organizmu. Czy jest on odpowiednio odżywiony, nawodniony oraz czy nie rozwijają się w nim jakieś choroby. O tym świadczy zmiana grubości włosa, jego struktury i zabarwienia. O nieprawidłowościach informuje nas także liczba wypadających włosów. Dopóki dziennie tracimy do 100 włosów, to mamy do czynienia ze zwykłym, fizjologicznym wypadaniem włosów. Jeśli jednak tracimy ich więcej, to warto zastanowić się, dlaczego włosy wypadają. Znając przyczynę, można podjąć właściwe działania.

Przyczyny wypadania włosów

Jeśli włosy zaczynają nagle wypadać, należy ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Gdy jednocześnie pojawiają się jakieś dolegliwości lub chociażby spore osłabienie organizmu, to z pewnością warto zacząć od wizyty u lekarza. Niestety trzeba mieć świadomość, że wypadanie włosów towarzyszy wielu poważnym chorobom wewnątrzustrojowym. Już podstawowe badania mogą wykluczyć te procesy chorobowe albo sprawić, że szybko będzie można wdrożyć leczenie.

Zwiększone wypadanie włosów następuje mniej więcej 2-3 miesiące, po pojawieniu się jego przyczyny. Może więc być następstwem różnych chorób zakaźnych przebiegających z podwyższoną temperaturą. Powodem mogą być zmiany hormonalne, które szczególnie silnie występują w okresie ciąży, porodu, menopauzy lub podczas odstawiania antykoncepcji hormonalnej.

Wśród innych przyczyn wypadania włosów z pewnością należy wymienić nieprawidłowy sposób żywienia, restrykcyjne diety odchudzające, przyjmowanie niektórych leków, stres oraz niewłaściwą pielęgnację skóry głowy i włosów.

Jakie działania warto podjąć, by zatrzymać wypadanie włosów?

Działania należy rozpocząć od przeglądu kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów. Jeśli te wypadają w zbyt dużych ilościach, być może wystarczy wymienić szampon i farbę do włosów. W składzie szamponów nie powinny znajdować się zbyt silne detergenty, takie jak SLS i SLES. Choć substancje te odpowiadają tylko za tworzenie się piany, to niedokładnie spłukane niestety uszkadzają mieszki włosowe. Z kolei farby do włosów niszczą prawidłową strukturę włosów. Należy więc wybierać te, które przynajmniej nie zawierają amoniaku, choć i tak zawsze pojawi się pytanie – jak zregenerować włosy po farbowaniu. Konieczne jest właściwe nawilżanie i odżywianie włosów, więc maski i odżywki powinny być stosowane przynajmniej raz w tygodniu.

Warto też przyjrzeć się diecie stosowanej na co dzień, bo ta uboga w witaminy, składniki mineralne i nienasycone kwasy tłuszczowe też sprzyja wypadaniu włosów. By zatrzymać nadmierną utratę włosów, w codziennym jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw, owoców, ryb, podrobów. Warto sięgać też po kaszę, warzywa strączkowe i czerwone mięso, ale w ograniczonej ilości.

 

Powiązane artykuły