Co można wyczytać z USG płodu?

usg plodu

Spis treści

Badanie USG odgrywa istotną rolę w monitorowaniu przebiegu ciąży. To jedno z podstawowych badań obrazowych, dzięki którym można potwierdzić zagnieżdżenie się zarodka w macicy, a także ocenić jego rozwój oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości m.in. niektóre wady wrodzone. Jakich informacji dostarcza badanie USG płodu na poszczególnych etapach jego rozwoju? Wyjaśniamy.

Znaczenie diagnostyki obrazowej w nowoczesnej ginekologii

Rozwój każdej z dziedzin medycyny nie byłby możliwy bez odpowiedniej aparatury medycznej, która nie tylko pomaga w leczeniu, ale także umożliwia diagnostykę różnych schorzeń. Przełomem w diagnostyce medycznej okazało się wynalezienie aparatury do USG, która pozwala na bezinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia wykonywanie badań obrazowych.

Obecnie badanie USG jest podstawą diagnostyki m.in. w ginekologii. W każdym gabinecie ginekologicznym można skorzystać z nowoczesnego badania, dzięki któremu diagnozowane są schorzenia narządu rodnego, a także monitorowany jest rozwój płodu. Z roku na rok zwiększa się dostępność nowoczesnej technologii, która umożliwia wykonanie badań prenatalnych. Badanie USG płodu na różnym etapie jego rozwoju można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Jakich informacji dostarcza badanie USG płodu?

Wykonanie badania USG przezpochwowego pozwala potwierdzić ciążę. Wynik badania jest dowodem na to, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka w macicy oraz pozwala ocenić początkowy rozwój ciąży. Kolejne badania USG wykonywane są w celu monitorowania poszczególnych etapów rozwoju płodu, dostarczając informacji na temat jego wielkości i wagi, ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych oraz płci. Na podstawie wyników badania USG płodu lekarz ginekolog może ocenić rozwój poszczególnych narządów i układów u dziecka. Dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej możliwe jest dokładne obejrzenie dziecka, zanim przyjdzie ono na świat, a także obserwowanie w czasie rzeczywistym jego zachowania.

Niezwykle ważne jest badanie USG m.in. w diagnostyce wad rozwojowych, pozwalając wykryć niektóre schorzenia jeszcze w łonie matki, co jest podstawą do wykonania dodatkowych badań. Badanie USG ułatwia także przeprowadzanie zabiegów medycznych na etapie życia płodowego oraz umożliwia właściwe przygotowanie ciężarnej i personelu medycznego do porodu, pokazując m.in. sposób ułożenia płodu.

Powiązane artykuły