NAINOWSZE

Borówka amerykańska i jej właściwości

borowka

Spis treści

Borówka amerykańska ceniona jest na całym świecie nie tylko ze względu na wyjątkowy smak. Ciemnoniebieskie owoce tej rośliny zawierają w sobie wiele cennych wartości odżywczych. Wiele mówi się także o jej dobroczynnych, zdrowotnych właściwościach. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy.

Borówka amerykańska wysoka – wartości odżywcze

Krzewy borówki amerykańskiej coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach. Uprawa nie jest przesadnie skomplikowana, więc uzyskanie dużej ilości owoców nie jest trudne. Są bardzo smaczne, więc doskonale sprawdzą się jako przekąska. Można je także połączyć z jogurtem lub owsianką.

Około 100 gram owoców borówki amerykańskiej ma nie więcej niż 60 kalorii, więc jest to posiłek niskokaloryczny z niskim indeksem glikemicznym. Sprawdzi się doskonale dla osób na diecie cukrzycowej. Jeśli nie lubimy smaku surowych owoców to miąższ borówki amerykańskiej może posłużyć do stworzenia soków lub nalewek.

Borówka amerykańska wysoka – właściwości zdrowotne

Niezależnie od tego czy jemy ją w formie przetworzonej czy bezpośrednio po zerwaniu z krzaka to warto wiedzieć, że zawiera w sobie dużą zawartość dobroczynnej witaminy C. Bogata jest także w wapń, żelazo, magnez i potas. Witaminy i minerały zawarte w owocach wpływają na efektywniejsze działanie naszego organizmu.

W trakcie różnych badań wykazano, że regularne spożywanie borówki amerykańskiej wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Obniża także ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób serca. Jest to także owoc, który zmniejsza insulinooporność oraz pozwala zapobiec rozwojowi cukrzycy.

Sportowcy doceniają owoce borówki amerykańskiej z powodu jej wpływu na lepszą regenerację mięśni po zakończonym treningu. Naukowcy w trakcie badań doszli do wniosku, że jej regularne spożywanie wywołuje w organizmie pewne zdarzenia adaptacyjne, które pozwalają zmotywować nasze ciało do lepszej pracy. Zaobserwowano także, że zmniejsza się szansa na uszkodzenia mięśniowe podczas wyczerpujących ćwiczeń.

Powiązane artykuły