NAINOWSZE

Bóle gardła i chrypa – jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Ból gardła

Spis treści

Sezon zimowy, w którym często pojawiają się u nas różnego rodzaju infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych zbliża się wielkimi krokami. Często powodują one ból gardła i chrypę. Jak pozbyć się tych dolegliwości domowymi sposobami?


Płukanki ziołowe na ból gardła i chrypę

Istnieje wiele płukanek do gardła, które mogą bardzo szybko zmniejszyć ból i chrypę. Płukanki ziołowe skutecznie nawilżają błonę śluzową, a jest to kluczowe w walce z bólem gardła i pojawiającą się chrypą. Co więcej są to preparaty, które zwalczają drobnoustroje, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości.

Czym tak naprawdę najlepiej płukać gardło?

Sprawdzają się zioła które mają działanie przeciwzapalne. Jest to między innymi rumianek, lipa i szałwia . Do wykonania płukanki wystarczy zaparzyć zioła wrzącą wodą i odczekać 15 minut, a następnie przepłukać gardło przygotowanym naparem. Tego rodzaju płukanki można powtarzać nawet 4 razy dziennie. Pamiętaj jednak, by napar miał odpowiednią temperaturę, by nie podrażnić gardła.

Soda oczyszczona na ból gardła

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale gardło można płukać roztworem stworzonym z sody oczyszczonej. Jest to płukanka, która ma działanie łagodzące i ściągające. Co więcej pozwala ona szybko pozbyć się bólu gardła i dokuczliwej chrypki. Podczas przygotowywania płukanki z sody oczyszczonej należy zachować proporcje. Najlepiej sprawdza się jedna łyżeczka sody rozpuszczona w jednej szklance ciepłej wody

Miód na infekcje dróg oddechowych

Jeżeli chcesz skutecznie walczyć z bólem gardła i chrypką bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie śluzówki. W tym przypadku miód może zadziałać niczym balsam. Co więcej, jest to preparat, który hamuje rozwój bakterii wirusów i grzybów. Możesz oczywiście zjeść łyżeczkę miodu i zaczekać aż słodkość rozpuści się w ustach. Doskonale sprawdzi się również herbata z miodem i cytryną, a także dodatkiem imbiru, możesz go dodać do ziołowego naparu.

Syrop z cebuli na ból gardła

Dla wielu osób syrop z cebuli jest smakiem, który kojarzy się głównie z dzieciństwa. Niestety często nie jest to zbyt przyjemne wspomnienie, ale nie można zapominać o tym, że ten preparat doskonale radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest to syrop łatwy i tani w przygotowaniu, a pomaga on szybko poradzić sobie z bólem gardła i chrypką.

Jak zrobić syrop z cebuli?

Należy 4 cebule pokroić w plastry i zalać je sześcioma łyżkami miodu. Taka mieszanka powinna zostać odstawiona na 3 godziny. Po tym czasie można zalać ją połową szklanki wody i odstawić na kolejne 3 godziny. Tak uzyskany syrop można pić 4 razy dziennie.

Powiązane artykuły