Bieganie jest jednym z lepszych sposobów na zadbanie o swoje ciało, ale nie tylko. To też świetna opcja do odpoczynku psychicznego po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni. Bieganie zarówno w formie profesjonalnej jak i amatorskiej powinno być nastawione na pobijanie swoich rekordów, chociaż oczywistym jest to, że amatorzy mają mniejsze predyspozycje i możliwości poprawiania czasów. Nie zmienia to jednak faktu, że na całym świecie jest masa biegów, w których udział biorą również amatorzy. Jeżeli wpisujemy się na listę takiego biegu, to należy robić wszystko, żeby być najlepiej przygotowanym. I właśnie chcieliśmy tymi przygotowaniami zająć w większym stopniu, dlatego przygotowaliśmy o tym artykuł.
Rozpisanie planu treningowego – dlaczego jest to ważne?
Pierwszym czynnikiem, o którym chcielibyśmy powiedzieć w kontekście przygotowania do biegu długodystansowego jest plan treningowy. Oczywiście, do biegów krótkodystansowych również należy się przygotować pod określonym planem. Trzeba jednak powiedzieć, że bieg długodystansowy wymaga zupełnie innych obciążeń, innej taktyki i nawet innego zaangażowania, natomiast ważne jest to, aby przygotowania do takiego biegu były odpowiednio zaplanowane. Wymaga to dokładnego planu dnia, wpisania do niego konkretnych ćwiczeń, danej ilości godzin na regenerację czy dietę.
Plan treningowy zdecydowanie łatwiej realizuje się za pomocą nowoczesnych narzędzi technologicznych jak smartwatche, różnego rodzaju aplikacje, które monitorują nasze postępy i je zapisują. W taki sposób jesteśmy w stanie odczytać swoje postępy, skorygować pewne błędy i wyciągać wnioski. Nie można zapomnieć o tym, żeby w plan treningowy wpisać siłownię. Może czasem się zdarzyć, że pogoda na zewnątrz nie będzie pozwalała na bieganie, więc bieżnia będzie dobrą alternatywą, która co prawda nie jest tym samym co bieganie na zewnątrz i w dodatku powoduje monotonię, bo obraz pozostaje niezmienny, ale jednak zapewnia przeprowadzenie treningu.
Dieta oraz regeneracja są równie istotne
Dla niektórych przeważnie liczy się sam trening, zapominając jednak o regeneracji, co jest ogromnym błędem. Trzeba jednak też powiedzieć, że amatorzy coraz częściej zwiększają świadomość własnego ciała i każdego detalu. Dieta jest bardzo istotna, ponieważ musi dostarczać organizmowi w posiłkach sporo białka i powinny być to 4-5 posiłków dziennie. Często pojawia się pytanie dotyczącego tego, ile i co jeść przed treningiem. Bieg wawerczyka to miejsce, w którym można uzyskać dodatkowe porady, więc jak najbardziej warto tam wejść. Wracając jednak do wątku, w największym skrócie trzeba powiedzieć, że 3-4h przed treningiem to czas, w którym jak najbardziej należy zjeść posiłek z niskim indeksem glikemicznym jak makaron pełnoziarnisty czy gryczany.
Chcąc osiągać dobre wyniki w biegach długodystansowych istotna jest regeneracja. Mówiąc o niej mamy na myśli nie tylko to, aby odpoczywać po treningu i dbać o ciało, ale również liczy się sen. Jest to czynnik, który również ma spore znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie stałej ilości godzin na sen – powinno być to przynajmniej około 8 godzin.