NAINOWSZE

Biegi na orientację – sport i przygoda

biegi na orientacje

Spis treści

Czy kiedykolwiek zetknąłeś się ze sportem takim jak bieg na orientację? Jeśli tak to świetnie trafiłeś, jeśli jednak nie, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten krótki poradnik na temat biegu na orientację, z którego dowiesz się na czym polega ta dyscyplina oraz jak należy się do niej przygotować. 

Czym jest bieg na orientację? 

Bieg na orientację to nic innego jak dyscyplina sportowa, która polega na dobiegnięciu do danego celu. Choć początkowo sport ten może wydawać się wyjątkowo prosty, należy jasno zaznaczyć, że po drodze uczestnicy muszą przebiec przez trasę, która jest wyznaczona konkretnymi punktami. Aby odnaleźć punkty, a co za tym idzie poruszać się po odpowiedniej trasie można używać jedynie kompasu oraz mapy. Warto jest jasno zaznaczyć, że bieg na orientację jest dyscypliną nieolimpijską, oznacza to, że nie klasyfikuje się ona jako jeden ze sportów występujących na różnego rodzaju olimpiadach. Co ciekawe osoba, która dobiegnie do celu jako pierwsza może zostać zdyskwalifikowana. Dlaczego? Warunkiem zaliczenia trasy jest przebiegnięcie przez wszystkie zaznaczone na takie punkty, jeśli zatem uczestnik ominie choćby jeden z nich, automatycznie jest dyskwalifikowany. Mimo, że jeszcze kilka lat temu bieg na orientację należał raczej do popularnych sportów, dziś mało kto o nim wie. Bieg na orientację jest w stanie dostarczyć nie tylko adrenaliny, ale również wiele endorfin wynikających z uprawiania sportu oraz przede wszystkim doskonałej zabawy. Instytucją kierującą tą dyscypliną jest IOF czyli International Orienteering Federation. Polska jako kraj, który posiada swoich przedstawicieli w tej dyscyplinie, należy do IOF już od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. 

Jakich sprzętów wymaga bieg na orientację? 

Tak jak wspomnieliśmy, najważniejszym wyposażeniem osoby, która decyduje się na uczestnictwo w biegu na orientację, jest oczywiście mapa oraz kompas. Choć to właśnie te dwa przedmioty stanowią podstawę do wykonywania tego sportu, należy jasno podkreślić, że oprócz nich przydatne (a nawet konieczne) mogą okazać się również inne akcesoria takie jak między innymi: 

– odzież sportowa 

– wygodne buty przeznaczone do biegania 

– ubrania termoaktywne 

– pokrowiec na legendę. 

Oczywiście są to tylko niektóre z przedmiotów, która warto jest mieć ze sobą. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po zakupy, zastanów się czego konkretnie wymagasz od tych przedmiotów. Jeśli mowa o odzieży sportowej, która sprawdzi się podczas biegu na orientację, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na czynniki takie jak rozciągliwość, wygoda, komfort noszenia, odpowiednie wzmocnienie materiału oraz design. Do najbardziej polecanych ubrań należą oczywiście legginsy (jest to dobry wybór przede wszystkim ze względu na komfort oraz swobodę ruchów). Jeśli masz w planach zakupy odzieży sportowej oraz innych tego typu produktów zobacz przedmioty przydatne w biegach na orientację

Od czego warto zacząć, uprawiając bieg na orientację amatorsko? 

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tym sportem, swoje przygotowania powinieneś zacząć przede wszystkim od treningów biegowych. Przed rozpoczęciem biegu na orientację, musisz umieć naprawdę dobrze oraz szybko biegać. Co to oznacza w praktyce? Twoje treningi powinny odbywać się około trzy razy w tygodniu. To na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę to dystans swoich biegów. Pamiętaj o tym, że biegi na orientację to sport, który wymaga bardzo dobrej kondycji, zatem zanim zaczniesz brać udział w tego typu zawodach, zadbaj o swój stan zdrowia. Jeśli do tej pory nie byłeś typem sportowego freaka, dobrym pomysłem może okazać się zatrudnienie trenera personalnego. Dzięki pomocy profesjonalisty, będziesz w stanie w szybki oraz przede wszystkim bezpieczny sposób, przygotować swoje ciało, a także umysł do osiągania lepszych wyników. Gdy upewnisz się, że Twoje bieganie jest na odpowiednim poziomie, możesz zacząć pracować nad orientację w terenie, a także nad zapamiętywaniem mapy swojego miasta oraz jego okolic. 

Jakiego sprzętu do biegów na orientację używają półprofesjonaliści oraz profesjonaliści? 

Jeśli zastanawiasz się nad tym jaki sprzęt jest w stanie przynieść Ci jeszcze lepsze efekty, przedstawiamy Ci kilka akcesoriów, które mogą sprawić, że dosłownie pokochasz ten sport. 

1) Legginsy do biegu na orientację 900 marki GEONAUTE 

Tak jak wspominaliśmy wyżej, legginsy to jedne z najlepszych propozycji, jeśli chodzi o ubrania do biegania. Legginsy do biegu na orientację 900 marki GEONAUTE są wykonane z doskonałej jakości materiału, przez co idealnie przylegają do ciała, tworząc efekt ,,drugiej skóry”. 

2) Kompas z lusterkiem celowniczym Explorer 900 marki GEONAUTE  

O tym, że kompas stanowi podstawę wyposażenia biegacza w tej dyscyplinie nie trzeba mówić nikomu. Kompas z lusterkiem celowniczym Explorer 900 marki GEONAUTE to możliwie najlepszy wybór jakiego możesz dokonać. Jest to wyjątkowo sprawne oraz odporne na różne warunki atmosferyczne urządzenie, które charakteryzuje się bardzo dużą precyzją oraz nowoczesnym wyglądem. 

Sport to zdrowie i wie o tym niemal każdy. Jednak mimo tego powszechnie znanego powiedzenia, mało kto drugiej się na uprawianie sportu. Jeśli jednak należysz do osób, które chcą spróbować czegoś innego lub marzysz o doznania niepowtarzalnych wrażeń, nie czekaj ani minuty dłużej i już dziś zacznij swoje przygotowania do biegu na orientację. Nie zapomnij tylko zaopatrzyć się w akcesoria, które mogą okazać się niezbędne. 

Powiązane artykuły