Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Atopowe zapalenie skóry

Spis treści

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, z którymi dotychczas trudno sobie poradzić. Niestety nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na to, by całkowicie uleczyć tę chorobę. Obecnie leczenie polega na złagodzeniu objawów i doprowadzeniu skóry do dobrej kondycji. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Istnieje wiele czynników, które ponownie mogą wywołać objawy, a co więcej znacząco je zaostrzyć. Warto więc przekonać się, jakie są przyczyny tego schorzenia, jak ono się objawia, a także jak można poradzić sobie z tym problemem – tak skutecznie, jak to możliwe.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

 

Istnieje wiele czynników, które wywołują atopowe zapalenie skóry. Jedną z przyczyn, jest podłoże genetyczne. Polega ono na tym, że jeżeli rodzice dziecka, lub nawet jeden rodzić miał problemy z tym schorzeniem, to mogą pojawić się one również u malucha. Szacuje się, że to właśnie jest najczęstsza przyczyna schorzenia. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną może być również uczulenie lub alergia. Jeżeli masz uczulenie i narazisz się na kontakt z alergenem, to najprawdopodobniej pojawią się u Ciebie objawy alergii, które mogą przypominać objawy atopowego zapalenia skóry. Do ustalenia konkretnej przyczyny schorzenia, najlepiej zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad, a także wykona niezbędne badania.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jednym z objawów atopowego zapalenia skóry, jest swędzenie i pieczenie. Często pojawia się również świąd, a także liczne zaczerwienienia, którym mogą towarzyszyć krostki i zmiany ropne. Warto wiedzieć, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zaistniałego problemu, a choroba ta diagnozowana jest przez przypadek, przy rutynowym badania. Nie wiele się o tym mówi, ale atopowe zapalenie skóry jest uciążliwe i osoby, które cierpią z jej powodu mają problemy nie tylko skórne, ale również psychiczne. Osoby dotknięte tą chorobą czują się nieatrakcyjne, zmniejsza się ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Co więcej mają one również problemy z nawiązywaniem kontaktu z innymi.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Jeżeli pojawiają się u Ciebie objawy, które przypominają i mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry, koniecznie zdecyduj się na kontakt z lekarzem. Konieczne są badania i wywiad lekarski, by postawić odpowiednią diagnozę. Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do pojawienia się tego schorzenia, więc najważniejsze w leczeniu jest to, by określić ten konkretny czynnik. Może to być nieodpowiednia dieta, kosmetyki, czy lekarstwa. Do pozbycia się problemu należy unikać kontaktu z alergenem, a co więcej dobrze dbać o skórę. W aptekach można znaleźć wiele kosmetyków, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej.

Powiązane artykuły