NAINOWSZE

5 sposobów na lepsze uczenie się zdalnie

Nauka zdalna

Spis treści

W całej Polsce dzieci i młodzież powróciły do nauczania zdalnego, a wraz z tym pojawiają się znane nam już, ale do tej pory nierozwiązane problemy. Jednym z najistotniejszych z nich jest brak organizacji pracy, która w większości przypadków zostanie znowu przerzucona na uczniów. Jak zabrać się do nauczania zdalnego jak najbardziej efektywnie i wykorzystać ten czas dokładnie tak, jakbyśmy chcieli?

1. Znajdź muzykę wspomagającą koncentrację

Wiele osób uwielbia procować przy muzyce, jednak nie każdy gatunek się do tego nadaje. Wśród nich są takie, które nie tylko w ogóle nam nie pomogą, ale do tego całkowicie rozkojarzą. Dlatego dobór odpowiedniej muzyki jest bardzo ważny dla naszej pracy. Na wielu postalach z muzyką znajduje się specjalna kategoria, która zawiera muzykę idealną do pracy czy poprawiająca koncentrację. Pomoże nam się ona także zmotywować do pracy zdalnej, co jest bardzo dużym problemem wśród młodzieży, a który to problem bardzo mocno może nasilić się w okresie jesiennym.

2. Przygotuj sobie plan dnia

Ważne jest, aby był on dla Ciebie realnie wykonalny. Spróbuj zrobić to wieczorem dnia poprzedzającego dzień planowany lub z samego rana, zaraz po wstaniu, na przykład po śniadaniu. Bardzo ważne jest to, abyś uwzględnił w nim nie tylko czas na naukę, ale także czas, który chcesz przeznaczyć na inne aktywności. W ten sposób będziesz wiedział mniej więcej, ile czasu zajmie Ci jakie zajęcie. Jeśli czujesz, że za dużo czasu poświęcasz na lekcje, skontaktuj się koniecznie z nauczycielem prowadzącym zajęcia i zapytaj, czy może wysyłać wam mniej materiału.

3. Bądź w ciągłym kontakcie ze znajomymi z klasy

To pomoże Ci z kilku powodów. Najważniejszy z nich to uniknięcie poważnych skutków długotrwałej izolacji, która czeka teraz najmłodszych uczniów. Dzięki stałemu kontaktowi będziesz w każdej chwili mógł z nimi porozmawiać. Bardzo ważne jest też śledzenie klasowej grupy, bo mogą być tam przekazywane informacje, których nauczyciele nie podadzą na dzienniku elektronicznym lub inną formalną drogą komunikacji. Twoi znajomi z klasy mogą Ci też pomóc, jeśli jakieś zagadnienie będzie dla Ciebie niejasne, a twoi nauczyciele będą chwilowo niedostępni.

4. Dokładnie posprzątaj swoje stanowisko pracy

To, jak wygląda nasza przestrzeń, znacząco wpływa na jakość naszej pracy i to, ile czasu jesteśmy w stanie wytrzymać w skupieniu. Posprzątanie swojego stanowiska to nie tylko wyrzucenie zalegających na nim papierów. Zrób sobie na nim na tyle miejsca, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych Ci materiałów, zeszytów czy podręczników, abyś w razie potrzeby mógł po nie sięgnąć. Możesz też przygotować sobie kawę albo herbatę, tak, abyś nie musiał co chwila opuszczać stanowiska, gdy poczujesz się głodny lub spragniony. Zadbaj również o dostęp do świeżego powietrza.

5. Zadbaj o odpowiednią ilość energii

Energia to najbardziej potrzebny nam składnik, aby nasze nauczanie zdalne miało w ogóle jakiś sens. Aby mieć jej wystarczający zapas, przede wszystkim porozmawiaj ze swoimi rodzicami i innymi domownikami i zaznacz, że mimo że nie chodzisz do szkoły, wciąż się uczysz i nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe obowiązki. Nauczanie zdalne to też idealne okazją, aby zacząć się wysypiać, z czego koniecznie skorzystaj. Pamiętaj także o zmianie diety, jeśli od teraz będziesz prowadził głównie tryb siedzący i nie będziesz w stanie spalić wszystkiego, co do tej pory na co dzień przyswajałeś.

Powiązane artykuły