NAINOWSZE

Wyposażenie przetwórni owocowo-warzywnych – jakie są jego rodzaje?

przetwornia owocow

Spis treści

Przetwórnie to miejsce, gdzie powstają różnego rodzaju produkty z owoców i warzyw. Aby produkcja była wydajna i opłacalna, zakład powinien być wyposażony w odpowiednie sprzęty. Jakie maszyny powinny znajdować się w przetwórni?

Na czym polega przetwórstwo owoców i warzyw?

Zdrowe odżywianie wpływa pozytywnie na samopoczucie i stan zdrowia. Jego nieodłączną częścią jest spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Zalecana przez specjalistów porcja dzienna to ok. 400 g. Z uwagi na to, że dobrej jakości owoce i warzywa szybko tracą swoje wartości, często wykorzystuje się je do różnych przetworów. Odpowiednie wyposażenie przetwórni owocowo-warzywnych pozwala wytworzyć produkty, które pozwolą zachować smak i wartości owoców pod inną postacią. Mogą to być soki, kiszonki, konserwy, dżemy czy konfitury. Możliwości jest wiele. Zanim produkt trafi na sklepową półkę, musi zostać odpowiednio przygotowany i przetworzony. Cała procedura jest podzielona na kilka etapów i wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu praca przetwórni jest o wiele szybsza i wydajna.

Z jakich sprzętów korzysta się podczas produkcji przetworów?

Maszyny do przetwórstwa owoców mają wiele funkcji. Ich zastosowanie jest zależne od tego, jaki ma być produkt końcowy. Podstawą każdej przetwórni jest urządzenie do sortowania. Pozwala ono oddzielić dobrej jakości owoce i warzywa od tych, które nie nadają się już do wykorzystania. Pomaga również segregować je ze względu na rozmiar. Kolejnym ważnym elementem jest dobrej jakości myjka. Musi ona posiadać kilka funkcji, tak żeby dostosować siłę mycia do rodzaju owoców lub warzyw. Zazwyczaj posiadają one opcje mycia wodą pod ciśnieniem, szorowania czy delikatnego płukania. Kolejnym etapem w przetwórstwie jest obieranie owoców. Niektóre z nich wymagają również drylowania czy krojenia na mniejsze kawałki. Aby cała praca była ułatwiona, maszyny połączone są w podajniki taśmowe lub rolkowe, które umożliwiają transport surowca między poszczególnymi etapami. 

Powiązane artykuły