Atopia skóry jest stanem zapalnym charakteryzującym się nadmierną suchością skóry, świądem, wysypką. Egzema to zaś szersze pojęcie, które obejmuje AZS, a także wiele rodzajów wyprysków: alergiczny, łojotokowy czy potnicowy. Sprawdź, jak rozpoznać problem!
Nie ma jednej przyczyny powstawania ogólniejszego problemu. Nadwrażliwość skóry może być spowodowana zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i uwarunkowaniami genetycznymi. Za chorobę skóry odpowiada częsty kontakt z substancjami chemicznymi czy nieodpowiednio skomponowana dieta. Jak zahamować jej symptomy?
Atopia skóry jako forma egzemy
Najbardziej znaną odmianą egzemy jest atopia skóry, która często objawia się już we wczesnym dzieciństwie. Szczególnie narażone na rozwój choroby są dzieci z rodzin alergików. Atopowa skóra jest przesuszona, skłonna do podrażnień. Uciążliwy świąd prowadzi do drapania, co powoduje rozwój stanu zapalnego.
AZS nie jest zaraźliwe, jednak wyjątkowo męczące dla chorego. Najskuteczniejsza forma walki z atopią skóry to odpowiednia pielęgnacja i stosowanie delikatnych kosmetyków. W okresach nasilenia choroby i zaognienia zmian skórnych lekarz może przepisać maści (kortykosteroidy) i leki doustne (przeciwhistaminowe).
Rodzaje egzemy – czym się różnią?
W zależności od tego, w którym miejscu pojawia się problem, a także od przyczyny zapalenia skóry wyróżnia się wyprysk kontaktowy, zawodowy, łojotokowy, pieniążkowaty, potnicowy, fotoalergiczny, modzelowaty, podudzi lub dziecięcy. Najczęstszą postacią egzemy jest wyprysk kontaktowy. Na skórę działa wówczas czynnik drażniący i tak powstaje problem.
Drażniąco mogą działać substancje chemiczne:
- lakiery, farby, rozpuszczalniki;
- detergenty, kosmetyki;
Przyczyną może być także zbyt suche powietrze.
Zmiany zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, czyli części ciała, która ma bezpośredni kontakt ze szkodliwym czynnikiem.
Wyprysk łojotokowy i potnicowy
Egzema może dokuczać osobom, których gruczoły produkują zbyt duże ilości sebum, a także tym z nadmierną potliwością. Wyprysk łojotokowy dotyka chorych w różnym wieku i charakteryzuje się łuszczącymi zmianami, które z czasem pokrywają się żółtymi strupami.
Wyprysk potnicowy spowodowany jest zbyt intensywnym poceniem. Choroba ujawnia się zazwyczaj na stopach i dłoniach. Jej przebieg jest przewlekły, a zmiany mogą być bolesne. Najczęściej są to pęcherze, które niejednokrotnie przekształcają się w nadżerki.
Wyprysk fotoalergiczny
Wyprysk fotoalergiczny pojawia się na skutek ekspozycji na słońce, dlatego zmiany występują na odkrytych częściach ciała. Przybierają postać rumienia, wysypki i pęcherzy. Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych skutków przebywania na słońcu jest stosowanie kremów z filtrem, noszenie nakrycia głowy czy odzieży z długim rękawem.
Jak radzić sobie z atopią skóry?
Choć atopia skóry może uprzykrzyć życie, istnieją sposoby radzenia sobie z przypadłością. Najistotniejsza jest codzienna pielęgnacja wrażliwej skóry i dobór odpowiednich, delikatnych kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się emolienty. Kluczem do opanowania choroby jest także zidentyfikowanie czynników szkodzących i (w miarę możliwości) ich unikanie i eliminowanie.