Nietolerancja pokarmowa to problem, z którym coraz więcej opiekunów wraz ze swoimi pupilami zgłasza się do gabinetów weterynaryjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ żywienie psów w dużej mierze determinuje ich zdrowie oraz samopoczucie. Jak jednak rozpoznać nietolerancję pokarmową i czym się ona różni od alergii? Co powoduje nietolerancję pokarmową u psów i jak sobie z nią radzić?
Różnice między nietolerancją pokarmową a alergią u psów
Zasadniczo nietolerancja pokarmowa i alergia dają podobne objawy, więc w pierwszej chwili trudno je rozróżnić. W obu przypadkach wystąpić mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Występują również problemy skórne, które w dalszej perspektywie powodują powstawanie ran, ponieważ zwierzę intensywnie się drapie i gryzie. Dlatego też postawienie diagnozy w tym kierunku wymaga badań weterynaryjnych.
Tym, co może wskazywać na nietolerancję, jest gwałtowna, szybka reakcja, która wyraźnie wskazuje na konieczność zmiany karmy dla psów. Wkrótce po posiłku mogą pojawić się bolesność brzucha, biegunka, wymioty lub wręcz przeciwnie – trudności z wypróżnianiem czy wzdęcia. Alergia pokarmowa w pierwszej kolejności objawia się w problemach skórnych, ponadto dolegliwości mogą wystąpić u pupila po dłuższym czasie. To dlatego, że nietolerancja jest reakcją nadwrażliwości, zaś alergia – procesem immunologicznym.
Skąd bierze się nietolerancja pokarmowa u psów i jak sobie z nią radzić?
Nietolerancja pokarmowa może mieć kilka przyczyn. Dieta czworonoga nie powinna być zbyt zróżnicowana, a wszelkie nowe pokarmy należy wprowadzać psu stopniowo. Układ pokarmowy psa jest delikatny i może źle zareagować na gwałtowną zmianę pożywienia. Problemem może być także podawanie pokarmów ciężkostrawnych bądź niskiej jakości, o nieciekawym składzie, dlatego należy sięgać po karmę dla psów wyłącznie sprawdzonych producentów, dostępnych np. w sklepie zoologicznym Dla psa i kota.
Aby pomóc psu z nietolerancją pokarmową, warto sięgnąć po lekkostrawne pokarmy, jak np. karma monobiałkowa czy karma z insektów. Jeśli problemem psa jest łapczywe jedzenie i tym samym niewłaściwe przeżuwanie pokarmu, dobrym pomysłem jest zakup miski lub maty spowalniającej jedzenie. Nie należy jednak przy tym problemu lekceważyć i skonsultować to z weterynarzem.