Kolumny DSM (z ang. Deep Soil Mixing) to wywodząca się z Japonii technologia mająca na celu wzmocnienie niezbyt stabilnego podłoża. Wykorzystuje się ją w wielu sytuacjach związanych z budową ciężkich budynków i dużych konstrukcji. W przeciwieństwie do również popularnych pali DSM, kolumny są tańsze w wykonaniu i zapewniają dobre właściwości, oczekiwane podczas zabezpieczania istotnych miejsc prac budowlanych.
Do czego wykorzystywane są kolumny DSM?
Kolumny DSM sprawdzają się wszędzie tam, gdzie warto postawić na dodatkowe zabezpieczanie podłoża gruntowego. Wykorzystuje się je przy przygotowywaniu fundamentów pod duże budynki, nasypy komunikacyjne, wały przeciwpowodziowe, mosty i wiadukty. Odgrywają one ogromną rolę wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu w kwestii środków bezpieczeństwa stawiane jest zabezpieczanie głębokich wykopów. W tych sytuacjach najważniejszą, nieocenioną właściwością kolumn DSM jest minimalne transferowanie dźwięków i wibracji. Dzięki temu, że nie wpadają one w drgania przy kontakcie z dźwiękiem czy falą wibracyjną, zapobiegają osuwaniu się ziemi w wykopach.
Technologia wykonania kolumn DSM
Poprawne stworzenie kolumny DSM to sprawa skomplikowana, wymagająca bardzo konkretnego przygotowania oraz bezwzględnej kontroli tego procesu. Jego podstawą jest miks cementowy, cementowo-popiołowy lub też bitumiczny, który za pomocą ogromnego mieszadła wtłacza się w grunt i dokładnie z nim miesza, aby po zastygnięciu powstał stabilny słup, spajający luźniejsze i niepewne podłoże. Technologia ta wymaga ogromnych nakładów skupienia, wcześniejszych badań, testów i pełnej kontroli podczas samego procesu mieszania. Właśnie z tego względu, że każdy grunt jest inny, skład spoiny oraz jej przewidywane właściwości po zakończeniu procesu ocenia się na bieżąco. Po zakończeniu tworzenia kolumny może się okazać, że proces jednak nie był doskonały i mógł być lepszy, a dzięki temu kolumna byłaby stabilniejsza. Zdarza się, że praca zostaje powtórzona, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.