Budowa domu to dla wielu osób jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu – nie tylko czasochłonnych, ale i kosztownych. Warto dobrze przygotować się do tej inwestycji, aby mieć pojęcie, z jakimi etapami prac będzie się mieć do czynienia. Czym jest izolacja fundamentów? Z jakich etapów się składa? Podstawowe informacje na ten temat znajdują się w poniższym tekście.
Izolacja fundamentów – co warto wiedzieć w tym temacie?
Izolacja fundamentów stanowi bardzo ważny proces budowy domu, od którego zależy nie tylko stabilność konstrukcji, ograniczenie ryzyka osiadania budynku i pękania ścian, ale przede wszystkim brak wilgoci i pleśni w domu. Wykonanie izolacji fundamentowej warto zlecić profesjonalnej i sprawdzonej ekipie. Usuwanie ewentualnych błędów, które pojawią się na tym etapie prac, jest trudne i kosztowne.
Izolacja pionowa – czym właściwie jest?
Każdy producent systemów hydroizolacyjnych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonanie izolacji pionowej w nowo powstającym budynku. Czynność ta polega na odpowiednim zabezpieczeniu pionowych elementów konstrukcyjnych przed przenikaniem do niej wilgoci i wody z gruntu. W branży budowlanej wyróżnia się kilka rodzajów izolacji pionowej. Jedną z nich jest izolacja ciężka. Do jej realizacji niezbędne jest wykorzystanie izolacji z papy i żywic syntetycznych. W przypadku izolacji pionowej średniej przydają się masy hydroizolacyjne, folie i papy. Natomiast w przypadku izolacji pionowej lekkiej sięga się po masy bitumiczne i zaprawy wodoszczelne.
Izolacja pozioma – czym się charakteryzuje?
Izolacja pozioma fundamentów również zabezpiecza konstrukcję przed podciąganiem wody do murów. W tym przypadku chodzi o odizolowanie przestrzeni znajdującej się pomiędzy ławą a ścianami fundamentowymi. Do prac z tym związanych stosuje się papę termozgrzewalną bądź papę izolacyjną na lepik, jak również masy bitumiczne. Ważne jest w tym przypadku zachowanie identycznej szerokości izolacji poziomej względem szerokości ławy fundamentowej.