Kamery ultradźwiękowe w przeciwieństwie do tradycyjnych kamer nie rejestrują obrazu widzialnego, ale ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe, które mają zbyt wysoką częstotliwość, aby mogły być słyszalne dla ludzkiego ucha. Te specjalistyczne urządzenia zapewniają dokładne obrazowanie akustyczne, które jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów lokalizowania wycieków sprężonego powietrza oraz miejsc, w których występują wyładowania niezupełne. Dzięki temu stały się niezastąpionymi urządzeniami wykorzystywanymi w programach utrzymania ruchu.
Czym są ultradźwięki?
Ultradźwięków nie wychwytuje ludzkie ucho, gdyż są to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest dla niego zbyt wysoka. Są one jednak słyszalne dla niektórych zwierząt. Doskonale słyszą je np.: delfiny, wieloryby, nietoperze, psy, chomiki czy szczury. Najwyższe dźwięki, które może usłyszeć ludzkie ucho, mają częstotliwość 20 kHz. Częstotliwość ta jest górną granicą dźwięków słyszalnych i zarazem dolną granicą ultradźwięków. Ich umowna górna granica to częstotliwość 1 GHz. Od tej wartości zaczyna się już zakres hiperdźwięków.
Ultradźwięki charakteryzują się małą długością fali, dzięki czemu są niezwykle przydatne w uzyskiwaniu precyzyjnych obrazów różnorodnych obiektów. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach nauki. To właśnie dzięki nim możliwe jest obserwowanie głębin oceanicznych przy pomocy sonaru. Są także powszechnie stosowane w medycynie w ultrasonografach, które umożliwiają dokładne obrazowanie narządów wewnętrznych oraz płodów. W przemyśle pomagają wykonywać obróbkę powierzchniową, a także umożliwiają przeprowadzanie badań nieniszczących, których celem jest określenie właściwości różnorodnych materiałów i połączeń.
Czym są i do czego służą kamery ultradźwiękowe?
Kamery ultradźwiękowe, które możesz nabyć np. w firmie EC Test Systems, to urządzenia, które widzą ultradźwięki. Jest to możliwe, gdyż kamery te są wyposażone w 124 mikrofony, które wytwarzają obraz akustyczny. Kamery tego typu wykrywają, wyświetlają i rejestrują fale dźwiękowe, a następnie przetwarzają zebrane dane i tworzą z nich obraz akustyczny. Taki obraz jest nakładany w czasie rzeczywistym na obraz z kamery cyfrowej. Połączony obraz wizualny z kamery cyfrowej oraz obraz dźwiękowy z kamery ultradźwiękowej jest wyświetlany na żywo na ekranie. Dzięki temu można szybko zlokalizować źródło dźwięku nawet w miejscach, gdzie jest bardzo głośno, czyli przede wszystkim w środowisku przemysłowym.
Kamery ultradźwiękowe są stosowane do lokalizowania wycieków w układach sprężonego powietrza, a także do wykrywania wyładowań niezupełnych w układach elektrycznych wysokiego napięcia (np. wyładowań koronowych, łukowych i powierzchniowych). Te poręczne i lekkie urządzenia pozwalają diagnozować usterki nawet 10 razy szybciej w porównaniu do metod klasycznych. Stosowanie kamer ultradźwiękowych niesie za sobą sporo korzyści. Największą z nich jest szybka lokalizacja wycieków, dzięki czemu można ograniczyć marnotrawstwo energii elektrycznej oraz zwiększyć wydajność sprzętu. Regularnie wykonywane pomiary instalacji przy użyciu kamery ultradźwiękowej pomagają zwiększyć jej żywotność oraz wyeliminować straty. W systemach elektrycznych wysokiego napięcia szybkie wykrywanie wyładowań niezupełnych jest bardzo ważne, gdyż najczęściej dochodzi do nich przed awarią. Ich szybkie zidentyfikowanie pozwala podjąć odpowiednie działania naprawcze i uniknąć nieplanowanych przestojów.