NAINOWSZE

Drzwi dwuskrzydłowe w domu – gdzie się sprawdzą?

bezpieczeństwo użytkowania

Spis treści

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, największą popularnością cieszą się niewątpliwie modele jednoskrzydłowe. W niektórych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem bywają jednak drzwi dwuskrzydłowe. Gdzie się sprawdzają i co wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Gdzie warto zamontować dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne?

Drzwi dwuskrzydłowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które pełnią funkcję reprezentacyjną w domu, a więc np. w salonie. Będą one dobrym rozwiązaniem także w sytuacji, kiedy zechcemy wydzielić funkcjonalne strefy w pokoju dziennym czy oddzielić kuchnię od jadalni i od salonu. Tego typu drzwi wewnętrze pozwalają ponadto stworzyć szerokie przejście pomiędzy poszczególnymi wnętrzami, co gwarantuje lepszą komunikację. Dawniej stosowano je bardzo często w domach o amfiladowym układzie pomieszczeń, a także w przedwojennych pałacach i kamienicach. Dziś drzwi dwuskrzydłowe zazwyczaj wybierane są do jednego lub dwóch pokoi w domu, a więc np. do wspomnianego już salonu czy jadalni, w pozostałych pomieszczeniach zaś montowane są drzwi jednoskrzydłowe.

Jaki sposób otwierania wybrać?

Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe mogą być rozwieralne lub przesuwne. W tym pierwszym przypadku skrzydła są symetryczne lub mają różną szerokość. Na dole skrzydła biernego montowana jest zasuwnica – po jej zwolnieniu drzwi otwierają się na pełną szerokość, tworząc wygodne przejście. Nierzadko na co dzień jedno ze skrzydeł jest zamknięte.

Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie na model rozwieralny nie ma odpowiednio dużo przestrzeni. Decydując się na nie, warto już na etapie budowy lub remontu zaplanować miejsce na kasety, w których skrzydła po otwarciu będą się chować. Dzięki temu w pełni wykorzystamy obszar przy ścianach i np. ustawimy przy nich meble. Oczywiście drzwi przesuwne można zamontować już po wykonaniu wszelkich prac wykończeniowych w domu, jednak wówczas konieczne jest zainstalowanie prowadnic w taki sposób, że pozostają one widoczne, a skrzydła nasuwają się na ścianę, co niekiedy utrudnia aranżację wnętrza.

Jaki materiał wybrać?

Obecnie mamy do wyboru drzwi wewnętrzne wykonywane z różnych materiałów, a więc np. z drewna, które chętnie wykorzystuje się w aranżacji wnętrz. Osoby poszukujące bardziej budżetowego rozwiązania mogą zdecydować się na modele z płyt drewnopodobnych, np. MDF lub HDF. Ich powierzchnia jest laminowana lub pokryta fornirem bądź okleiną z tworzywa sztucznego. Pozwala to wybrać kolor i wzór drzwi idealnie dopasowany do różnych aranżacji.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne ze szkła. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w ciemnych mieszkaniach, bo dobrze przepuszczają światło. Jeśli zależy nam na zapewnieniu prywatności, możemy wybrać skrzydła piaskowane w dekoracyjne wzory lub matowe na całej powierzchni. Tego typu drzwi pokrywane są specjalną powłoką zapobiegającą powstawaniu śladów placów na szkle i ułatwiającą utrzymanie skrzydła w czystości. Wykorzystanie do produkcji hartowanego i klejonego szkła zwiększa zaś trwałość takich drzwi i zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania.

Drzwi idealnie dopasowane do aranżacji

Duży wybór drzwi wewnętrznych pozwala wybrać model doskonale komponujący się w dowolnych aranżacjach i spełniający konkretne oczekiwania. W domach urządzonych klasycznie dobrze wyglądać będą drzwi z dekoracyjnymi frezowaniami oraz z przeszkleniami. Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasują zaś modele cechujące się prostym wzornictwem i bez nadmiaru elementów dekoracyjnych. W aranżacjach glamour sprawdzić się mogą drzwi szklane z dekoracyjnym piaskowaniem, w skandynawskich – białe, a w rustykalnych drewniane. Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, warto rozważyć montaż drzwi szklanych z czarnymi szprosami, które podkreślą charakter wystroju.

Producenci stolarki drzwiowej oferują obecnie drzwi wewnętrzne, których skrzydła są takie same, ale mogą otwierać się na różne sposoby. Dzięki temu możliwe jest zachowanie spójnego wystroju w całym domu, nawet jeśli zdecydujemy się na dwuskrzydłowe drzwi do pokoju dziennego, a w pozostałych pomieszczeniach postawimy na modele jednoskrzydłowe.

Powiązane artykuły