Szezlong to mebel, którego nazwa wzięła się z francuskiego. Mebel ten kojarzony jest z omdlewającymi damami w gorsetach, a później długimi sesjami w gabinetach psychoterapeutów. Jednak archeolodzy pierwsze meble o takim przeznaczeniu znaleźli już w starożytnym Egipcie.
Jak więc widać, leżanki od zarania dziejów cieszyły się sporą popularnością, pozwalając na drzemkę w ciągu dnia lub czytanie. Starożytni Rzymianie używali antycznych przodków szezlongów do ucztowania. Obecnie szezlong jest meblem trochę zapomnianym, jednak niesłusznie.
Co może dać ci szezlong?
Szezlong bywa nazywany także leżanką lub łóżkiem dziennym. Właśnie tak… To mebel stworzony z myślą o odpoczynku. Żyjemy w szalonych czasach. Nie dosypiamy, jemy w biegu, robimy kilka rzeczy jednocześnie. Wielu osobom brakuje w ciągu dnia choćby kilku chwil bezmyślnego relaksu. Lekarze biją na alarm, bowiem życie w stresie sprzyja chorobom cywilizacyjnym i pogarszaniu się stanu psychicznego.
Szezlong może stanowić idealne miejsce do drzemki, rozmyślania, medytacji albo czytania. Jeśli nie wiesz, jak zwolnić, to wygospodaruj w swoim mieszkaniu lub gabinecie kącik do wypoczynku i postaraj się w nim spędzać co najmniej kwadrans dziennie. Nawet tak krótkie chwile pozwolą ci trochę naładować akumulatory. Jeśli masz wyrzuty sumienia, postaraj się robić krótkie, ale częste przerwy. Ułóż się wygodnie na szezlongu i spędź minutę lub dwie patrząc się w sufit. Zapomnij na chwilę o mailach, portalach społecznościowych i raportach do napisania. W końcu masz mebel do wypoczynku, prawda? Nie może stać i się kurzyć.
Jaki kształt szezlongu wybrać?
Oferta dostępnych szezlongów jest bardzo bogata. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, że nie zawsze szezlong musi być samodzielnym meblem, czasami stanowi przedłużenie sofy. Sofy takie wyglądają trochę jak narożniki, wydłużona część pozwala na położenie się. Szezlongi mogą także wchodzić w ofertę mebli modułowych, dzięki czemu można samodzielnie zbudować sobie komplet mebli wypoczynkowych w dowolnym kształcie.
Niektóre samodzielne szezlongi mają kształt foteli o wydłużonym siedzisku. To doskonałe meble dla osób, które sporo czytają albo oglądają filmy lub telewizję. Wygodna, półleżąca pozycja jest lepsza dla krążenia, niż siedzenie w typowym fotelu.
Część szezlongów w swojej budowie przypomina łóżko jednoosobowe. Od zwykłego tapczanu odróżnia je jednak ładna tapicerka oraz ciekawy kształt mebla. Przykłady takich szezlongów znaleźć można w sklepie Adriana Furniture, polskiego producenta mebli tapicerowanych: https://adrianafurniture.com/pl/22-szezlongi.
Ostatnią kategorią są typowe leżanki, przypominające nieco kozetki z gabinetów psychoterapuetów. Meble te mają proste kształty, często tapicerowane są skórą. Idealnie sprawdzą w przestrzeni biurowej lub we wnętrzach minimalistycznych.
Czym kierować się przy zakupie szezlongu?
Decydując się na zakup szezlonga warto przemyśleć następujące aspekty:
- kształt mebla – w zależności od tego, jakim czynnościom ma leżanka służyć, kształt mebla może być decydujący. Regulowane oparcie oraz kąt nachylenia szezlongu świetnie się sprawdzą dla osób, które chcą w pozycji półleżącej pracować,
- tapicerka – skóra, wełna, len czy może bawełna? A wypełnienie? Sprężyny czy pianka? Sprawdź różne możliwości,
- styl – minimalistyczny czy może pełen blichtru glamour? Kupując szezlong do już urządzonego wnętrza sprawdź, czy na pewno będzie pasować do reszty mebli.