Zatrudnienie opiekunki, która będzie nie tylko sprawowała opiekę nad osobą starszą, ale również zapewni jej towarzystwo, to coraz częstszy wybór rodzin, które nie mogą sprawować opieki nad bliskim samodzielnie, a chcą jej zapewnić najlepsze warunki w tym okresie życia. Od osób aplikujących na stanowisko wymaga się konkretnych kwalifikacji i umiejętności, dzięki którym może prawidłowo wypełniać swoje obowiązki. Jakie cechy i kompetencje powinna mieć opiekunka zajmująca się seniorem?
Czy opiekun osoby starszej potrzebuje wykształcenia kierunkowego?
Kandydat na stanowisko opiekuna osoby starszej nie potrzebuje wykształcenia kierunkowego, ani certyfikatów potwierdzających odbycie potrzebnych kursów. Jest to jednak mile widziane i przede wszystkim pomocne w opiece nad osobą starszą. Jak wyjaśnia agencja pracy dla opiekunek Senior Vitae, opiekunki o wykształceniu medycznym mają większe szanse na zdobycie zatrudnienia i wyższe wynagrodzenie. Oprócz wykształcenia, agencje zatrudniające opiekunki, w trosce o dobro seniorów wybierają osoby posiadające doświadczenie w sprawowaniu opieki. Nie ma potrzeby posiadania referencji czy innej dokumentacji, która to potwierdzi. Wiele opiekunek zgłaszających się do agencji posiada doświadczenie, ponieważ opiekowały się osobami starszymi z rodziny.
Jakie umiejętności powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Od opiekunek osób starszych w Niemczech najczęściej wymaga się umiejętności komunikowania się w języku niemieckim w stopniu podstawowym. I choć w niektórych przypadkach z seniorem nie ma kontaktu z uwagi na jego stan zdrowia, znajomość języka ułatwi komunikowane się z rodziną i personelem medycznym. Dodatkowym atutem będzie posiadanie prawa jazdy kat. B. Do obowiązków opiekunek często należy również przygotowywanie posiłków, dlatego umiejętność gotowania będzie potrzebna. Osoba na tym stanowisku może na co dzień być odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej higieny osoby starszej czy podawanie leków.
Jakimi cechami powinna charakteryzować się opiekunka osób starszych?
Opiekunka osób starszych powinna się cechować:
- empatią – potrzeba opieki osoby drugiej może być dla seniora trudnym doświadczeniem, empatia i wyrozumiałość pomogą zaadaptować się do nowej sytuacji;
- serdecznością – uśmiech i życzliwość pomogą nawiązać bliską relację z seniorem,
- dobrym zorganizowaniem i samodyscypliną – planowanie zakupów, posiłków, podawanie leków o ustalonej porze wymagają od opiekuna zorganizowania i umiejętności zarządzania sobą i czasem.