Pierwsza wizyta u ginekologa to zawsze wielkie wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Może ono przysporzyć jej, ale także rodzicom sporo stresu, szczególnie jeśli towarzyszą jej jakieś problemy zdrowotne. Aby oszczędzić małej kobiecie niepotrzebnego stresu, warto dobrze przygotować ją do takiej wizyty. W jaki sposób to zrobić? O tym możesz przeczytać w tym artykule.
Kiedy należy zabrać dziewczynkę do ginekologa?
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa miała miejsce między 12 a 15 rokiem życia. To idealny czas, ponieważ w tym czasie młoda kobieta zaczyna miesiączkować. Do lekarza warto wybrać się również wtedy, gdy dziewczynka skończyła już 15 lat, a miesiączka się nie pojawiła. U młodszych dziewczynek mogą pojawić się np. infekcje intymne, które również są wskazaniem do jak najszybszego odwiedzenia specjalisty. Do 16. roku życia opiekę nad dziewczętami sprawuje ginekolog dziecięcy. Warto udać się do osoby, która stworzy w swoim gabinecie przyjazną atmosferę, komfortowe warunki i nie zrazi młodej pacjentki do kolejnych wizyt. Na taką opiekę można liczyć np. w gabinecie ginekologicznym lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku.
Jak przygotować dziecko do wizyty u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa to dla dziewczynki duże wydarzenie i stres. W jaki sposób można przygotować ją na to wydarzenie? Zdecydowanie warto szczerze i spokojnie porozmawiać. Dzięki takiej rozmowie dziewczynka z pewnością będzie bardziej świadoma i mniej zestresowana, a sama wizyta u ginekologa dziecięcego przebiegnie zdecydowanie sprawniej. Dobrze, jeśli taką rozmowę przeprowadzi mama lub opiekunka dziewczynki. Kto inny zrozumie młodą kobietę tak dobrze, jak druga, dojrzała już kobieta? Na taką rozmowę wybierz spokojne miejsce, w którym będziecie mogły porozmawiać swobodnie w cztery oczy. Podczas takiej rozmowy warto wytłumaczyć dziewczynce, dlaczego kobiety chodzą do ginekologa, jak wyglądają takie wizyty, o co może spytać lekarz itp. Trzeba również zaznaczyć, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie intymne i podkreślić, jak duże znaczenie mają regularne badania profilaktyczne. Możesz zapisać jej na kartce datę pierwszej miesiączki i pytania, jakie chciałaby zadać na wizycie, aby w stresie o nich nie zapomniała.