Przez wiele lat dużą popularnością cieszyły się grube, puchowe kołdry zimowe, które często były stosowane jako produkty całoroczne. Obecnie w sprzedaży można znaleźć szeroki wybór zarówno syntetycznych, jak i naturalnych kołder różniących się parametrami i klasą ciepła. Czym różnią się od siebie tego typu produkty i na jaki najlepiej się zdecydować?
Jak odróżnić kołdrę letnią od zimowej?
Kołdra zimowa i letnia różnią się przede wszystkim rodzajem i ilością wypełnienia. Gramatura wsadu wpływa na właściwości izolacyjne danego produktu. Do określenia klasy ciepła danej kołdry stosuje się skalę TOG. Wskazuje ona na stopień izolacji termicznej produktu. Bardzo cienkie kołdry oznaczone są symbolem TOG 3, a średniej grubości kołdry otrzymują od 6 do 8 punktów TOG. Polecane na zimę, najgrubsze okrycia to produkty mające symbol 13 TOG.
Czym charakteryzuje się kołdra zimowa?
Naturalne kołdry zimowe wypełnione są dużą ilością puchu i pierza. Osoby wrażliwe na niskie temperatury mogą zdecydować się na produkt ze wsadem o masie 1,5 kg składającym się w 90% z pierza i w 10% z puchu. Alternatywę stanowi kołdra półpuchowa, np. mająca wsad o wadze 1,4 kg lub 1 kg. Najlżejsze produkty składają się w większej ilości wysokiej jakości, lekkiego puchu, dlatego polecane są osobom, którym zależy na wysokim stopniu przewiewności. Z kolei te cięższe skutecznie obciążą ciało i zapewnią mu przyjemne ciepło podczas snu. Wysokiej jakości kołdry zimowe można zakupić np. w sklepie internetowym PenPol.
Czym powinna się charakteryzować dobra kołdra letnia?
Kołdry letnie są zdecydowanie cieńsze i lżejsze od kołder zimowych. Mają mniej wsadu, który może być zarówno syntetyczny, jak i naturalny. Kołdry z puchem i pierzem gęsim mogą być z powodzeniem stosowane w okresie letnim, jednak warto zdecydować się na wysokiej jakości produkt wypełniony wyselekcjonowanym, lekkim puchem, który powinien stanowić przynajmniej 90% wsadu. Osoby mające alergię na puch mogą zakupić letnią kołdrę syntetyczną. Uważane za najlepsze produkty mają wypełnienie z wysokiej jakości włókniny silikonowej, a poszycie zazwyczaj wykonane jest z aksamitnej mikrofibry. Dzięki tego typu materiałom skóra może swobodnie oddychać przez całą noc. Osoby, które mają skłonności do pocenia się w nocy, powinny wybrać kołdrę o gramaturze 200g/m2.