Kapsułki to druga po tabletkach najpopularniejsza forma, w jakiej produkuje się współcześnie zarówno leki, jak i suplementy diety. W odróżnieniu od tabletek, w przypadku kapsułek substancja aktywna nie jest kompresowana, tylko zamykana w twardej albo miękkiej osłonce. Kapsułki wytwarza się w procesie kapsułkowania, któremu przyjrzyjmy się w tym artykule.
Kapsułkowanie, czyli zamykanie jednego materiału wewnątrz drugiego, wykorzystywano w farmaceutyce już w dziewiętnastym stuleciu. Tak wówczas, jak i dziś tworzy się w ten sposób wyroby przeznaczone najczęściej do stosowania doustnego. A skąd bierze się popularność tej metody?
– Po pierwsze, kapsułkowanie pozwala na precyzyjne dobranie ilości składników – tłumaczy przedstawiciel firmy Exim Pharma, specjalizującej się w produkcji kontraktowej leków i suplementów diety. – Dzięki osłonkom możemy także zniwelować często niezbyt przyjemny smak i zapach substancji, jakie w nich zamykamy. Osłonki stanowią jednocześnie skuteczne i trwałe ich zabezpieczenie. Nie bez znaczenia jest również to, że decydować możemy o kolorze kapsułek, co nie tylko poprawia ich wygląd, ale również ułatwia identyfikację.
Kapsułki twarde i miękkie
Jak już wspomnieliśmy, w procesie kapsułkowania wytwarzane są zarówno kapsułki twarde, jak i miękkie. Te pierwsze charakteryzują się sztywnymi powłokami, składającymi się z dwóch cylindrycznych części otwartych z jednej strony, wsuwanych jedna w drugą. Produkcja takich kapsułek polega na zanurzaniu formy o pożądanym kształcie w roztworze żelatynowym (ewentualnie, w jego wegetariańskim zamienniku). Po wyjęciu formy czeka się na skrzepnięcie masy, a następnie zdejmuje ją i suszy. Gotowe otoczki twardych kapsułek wypełnia się substancją aktywną, zamyka i umieszcza w opakowaniach.
Kapsułki miękkie posiadają natomiast jednoczęściową, elastyczną otoczkę, przy wytwarzaniu której wykorzystuje się substancje smakowe i zapachowe. Produkcję takich kapsułek rozpoczyna wytworzenie masy żelatynowej (tu również istnieje wegetariańska alternatywa). Później przygotowuje się rdzeń, czyli substancję aktywną, którą umieszcza się wewnątrz tej masy. Następnie dochodzi do suszenia w tunelach suszących, polerowania, a potem kapsułki miękkie mogą również trafić do opakowań.