Ciepło stanowi jedną z głównych potrzeb gatunku ludzkiego. Gdy ciepła w zimne miesiące brakuje, człowiek odczuwa wyraźny dyskomfort, co rzutuje na jego zdrowie oraz kondycję psychiczną. Osoby niepodlegające pod infrastrukturę miejskich sieci ciepłowniczych, muszą szukać rozwiązań, dzięki którym tę potrzebę zabezpieczą. Rynek na szczęście proponuje rozmaite urządzenia – jakie rodzaje kotłów warto wziąć pod uwagę?
Różnice cenowe w obrębie kotłów grzewczych
Grzejniki elektryczne przy obecnych wysokich cenach prądu nie są rozwiązaniem bezpiecznym pod względem stabilności finansów osobistych, ale i ceny gazu zaskoczyły w ubiegłym roku in minus, pokazując, że i ta metoda może okazać się ryzykowna. Ogrzewać można się jednak również kotłami na drewno, pellet, ekogroszek czy węgiel i choć i tych surowców perypetie cenowe nie omijają, to wiele gospodarstw wybiera właśnie kotły.
Cena surowca to jedno, a cena samego urządzenia to osobna sprawa. Ile kosztują kotły grzewcze? Zależy od rodzaju i producenta. Prosty kocioł elektryczny to wydatek rzędu 5000 zł, zaś najtańsze kotły na pellet bez podajnika kosztują niemal dwa razy więcej. Maszyna wykorzystująca ekogroszek kosztuje ponad 12000 zł, lecz im bardziej skomplikowany mechanizm, im bardziej funkcjonalne urządzenie, tym koszt będzie większy.
Czy trzeba wybierać najtańsze modele? Niekoniecznie. Trzeba bowiem dopasować wariant optymalny do własnych potrzeb i to powinno być kluczowym kryterium. Istotna jest też klasa. Przykładowo do 5-tej klasy zaliczane są kotły Kołton, polskiego producenta stosującego w procesie produkcji zaawansowane technologie i spełniającego wyśrubowane normy.
Pompa ciepła alternatywą dla kotła
W ostatnich latach zauważalnie wzrosło zainteresowanie pompami ciepła, co doprowadziło do problemów z szybką realizacją usługi montażu czy konserwacji. Inwestorów przyciągają między innymi ekologiczne walory urządzenia. Także jednak i w tej sferze istnieją różne rodzaje maszyn. A wśród nich pompy ciepła t-cap, które pracują efektywnie nawet w przypadku wyjątkowo niskich i bardzo wysokich temperatur.