Czy warto się uczyć języków skandynawskich?

Spis treści

Czy warto uczyć się danego języka? Wiele zależy od osoby, która ma podjąć decyzję. Nie da się jednak ukryć, że jednym z bardzo ważnych aspektów, wpływających na skuteczność nauki języków obcych, jest motywacja. Im więcej argumentów i pasji do nauki znajdziemy, tym szybciej dany język poznany, a każda lekcja będzie nam sprawiała przyjemność. 

Powodów, dla których warto się uczyć języków skandynawskich, jest wiele. Muszą one jednak być ważne dla Ciebie i stanowić paliwo na kolejne miesiące nauki. Być może nasz artykuł pomoże Ci odkryć, czy faktycznie szwedzki, norweski lub duński to dobry wybór dla ciebie.

Wyższe wynagrodzenie – tutaj uważaj

Znajomość jednego z języków skandynawskich może przełożyć się na wysokość pensji. Specjaliści ze znajomością takich języków mogą liczyć na wynagrodzenie o nawet 25% wyższe niż osoby na podobnych stanowiskach. Problemem jest jednak to, że nauka dla pieniędzy może stanowić dość nikłe źródło motywacji. Jeśli nie planujemy rekrutacji na konkretne stanowisko w określonym terminie, to mglista wizja podwyżki niekoniecznie będzie nas zachęcać do codziennego wysiłku. 

Jeśli chcesz poznać język obcy głównie pod kątem przyszłego zatrudnienia – skonkretyzuj swój cel. Gdzie i kiedy chcesz się rekrutować? Co takiego da ta praca, czego nie daje obecna? Kiedy poznasz, że osiągnąłeś cel? Dzięki odpowiedziom na te pytania łatwiej będzie Ci ułożyć plan nauki oraz utrzymać zaangażowanie, gdy entuzjazm opadnie.

Zainteresowanie kulturą krajów skandynawskich

Aby chętnie uczyć się języków skandynawskich, warto zainteresować się także tymi krajami. Mają one bogatą historię, która, zwłaszcza w przypadku Szwecji, często przeplatała się z dziejami naszego kraju. Nie musisz koniecznie zostać fanem wszystkiego, co skandynawskie. Może Cię zainteresować temat wierzeń wikingów, szwedzki design albo trekking na pięknych fiordach. Ważne, by dane zainteresowanie podsycało także chęć poznawania języka. 

Jakiego języka skandynawskiego warto się uczyć?

Tutaj odpowiedź uzależniona jest od Twoich preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy z języków skandynawskich ma swoją specyfikę.

Język norweski jest najłatwiejszym językiem skandynawskim od nauki z punktu widzenia przeciętnego Polaka. Ma łatwiejszą wymowę, w przeciwieństwie do duńskiego, a jego gramatyka jest mniej skomplikowana, niż w przypadku języka szwedzkiego. Dodatkowo pewne pokrewieństwo, np czasy, wiążą ten język z angielskim, którego podstawy pewnie znasz.

Norwegia to też dobre miejsce do emigracji – Państwo to znajduje się w strefie Schengen, jednak nie jest członkiem Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy współpracują z firmami z tamtego kraju, nie brakuje także ofert zatrudnienia w samej Norwegii. Języka norweskiego możesz nauczyć się na kursach w ESKK: https://eskk.pl/kurs-norweski.

Szwedzki to z kolei ciekawy sposób, by się wyróżnić. Znajomość tego języka nie jest zbyt powszechna w Polsce. Na rynku pracy czeka Cię znikoma konkurencja. Szwedzki ma jednak opinię języka trudnego do nauki, ze względu na trudną wymowę oraz skomplikowaną gramatykę. Nagrodą za te niedogodności może być wysoka pensja i dostęp do szwedzkich kryminałów w oryginale.

Ostatni z języków skandynawskich, duński, wybierają głównie osoby, które planują w tym kraju zamieszkać na stałe. Podobnie jak norweski ma on sporo wspólnego z angielskim, dużo jest także zapożyczeń z niemieckiego. Naukę języka duńskego możesz podjąćna kursie na odległość: https://eskk.pl/kurs-dunski.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy warto uczyć się szwedzkiego, norweskiego lub duńskiego powinna być poparta przede wszystkim tym, czy kultura i język danego kraju Cię interesuje. Tylko dzięki zyskasz motywację na kilka lub kilkanaście miesięcy nauki.

Powiązane artykuły